Televizní zkušební obrazec: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 17 bajtů ,  před 6 měsíci
bez shrnutí editace
m (editace uživatele 2A00:1028:83BE:59B6:352B:812B:70D4:2F50 (diskuse) vráceny do předchozího stavu, jehož autorem je JAnDbot)
značka: rychlé vrácení zpět
Bez shrnutí editace
 
'''Televizní zkušební obrazec''' (též monoskop) je obraz složený z [[geometrie|geometrických]] tvarů různých barev, který slouží k nastavení [[Televizní kamera kamera|televizní kamery]], TV monitoru a televizního přijímače. Pomocí obrazce se kontroluje rozlišovací schopnost vodorovného i svislého rozkladu obrazu, jas, kontrast, geometrické zkreslení, barevné nastavení, přesnost synchronizace atd. Přes zdánlivou jednoduchost představují obrazce zcela komplexní nástroj pro velmi přesné naladění všech částí řetězce.
 
V počátcích televizního vysílání totiž bývalo zvykem, že [[televizor]]y osazené [[elektronka]]mi (bez pomocné elektroniky, která zajišťuje vyrovnávání geometrie obrazu) bylo nutno po zapnutí seřídit a toto seřízení několikrát zopakovat v průběhu sledování programu. Proto vznikly zkušební obrazce, které bývaly generovány speciální elektronkou zvanou '''[[monoskop]]'''. V běžné češtině se pak tento původní název elektronky stal synonymem i pro samotný obrazec bez ohledu na to, zda byl obrazec pouze snímán kamerou z papírové předlohy nebo byl generovaný elektronicky.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu