Hydroponie: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 6 277 bajtů ,  před 3 lety
Překlad části substráty.
m (WPCleaner v1.43b - Fixed using WP:WCW (Pomlčky jako entity))
(Překlad části substráty.)
== Pěstování ==
Květinám, pěstovaným bez zemního substrátu, škodí studený vzduch a průvan, proto je nutné větrat jen opatrně. Potřebují světlo, ale je nevhodné vystavit je slunečním paprskům přímo. Pro zálivku a rosení nemají v oblibě chlorovanou, tvrdou a studenou vodu (optimální teplota je 20 °C).
 
== Substráty ==
 
==== Agregát expandovaného jílu ====
Pro systém hydroponie, ve kterém je kontrolován přísun živin, jsou konkrétně vhodné expandované jílové pelety (keramzit), které prošly ohřevem. Jsou pH neutrální a neobsahují žádné živiny.  Jíl se formuje do kulatých pelet a je ohříván v otáčejících se pecích o teplotě 1,200 °C. To způsobuje u pelet narůstání podobně jako u popcornu a také jejich pórovitost.  Jsou lehké a časem nezůstávají celistvé. Tvar pelet záleží na procesu výroby a může být u většího množství jednotný, či různorodý. Výrobci považují expandované jílové pelety za ekologicky udržitelné a mohou být opakovaně použity. Typicky jsou čištěny býlím octem, chlórovým bělidlem, nebo také peroxidem vodíku a následně jsou celkově opláchnuty.
 
==== Lapides crescendi ====
Lapides crescendi (Growstones) jsou vytvářeny z odpadního skla a mají retenční prostor na více vody i vzduchu, než je u perlitu a rašeliny. Tento typ agregátu udržuje více vody než předvařené rýžové lusky. Growstones se skládají z 0,5 až 5 % uhličitanu vápenatého. Množství je typicky kolem 25,8 až 258 g uhličitanu vápenatého na 5,1 kg balení Growstones . Zbytek je sodnovápenaté sklo.
 
==== Kokosové textilní vlákno ====
Jedná se o zbývající materiál po odstranění vláken z vnější schránky kokosového ořechu. Kokosové vlákno je 100 % přírodní rostlinný substrát. Obvykle je kokosové vlákno cílem houby Zelenatky (trichoderma), která chrání kořeny rostliny a stimuluje jejich růst. Kokosové vlákno je velmi obtížné při zalévání přetéci, prostředí je bohaté na obměnu kationů, které vede k velmi dobré směně minerálů a uskladňování minerálů postupně uvolňovaných rostlině. Kokosové vlákno je dostupné v několika variantách, obecně nejrozšířenější je kokosová rašelina, která by neměla obsahovat minerály.
 
==== Rýžové lusky ====
Rýžové lusky (PBH) jsou vedlejším produktem v zemědělství, který prochází ohřevem a nemá jiné využití. Jako substrát se postupně rozkládá, čímž umožňuje odvodnění. Studie prokázaly, že využití rýžových lusků nemá vliv na funkci fytohormonů.
 
==== Perlit ====
Perlit je sopečný kámen, který prošel razantním ohřevem. Je lehký a je formován do narůstajících skleněných oblázků. Je využíván volně, nebo je ve vodě včleněn do plastového obalu. Využívá se také k míchání půdních směsí ke snížení hustoty půdy. Perlit má podobné využití jako vermikulit, obecně zadržuje méně vody a více vzduchu, je schopný plout.
 
==== Vermikulit ====
Podobně jako perlit, se jedná o minerál, který prošel razantním ohřevem a formováním do lehkých oblázků. Vermikulit zadržuje více vody než perlit. Vermikulit má tendenci absorbovat vodu a minerály v systému pasivní hydroponie. Když je v okolí kořenů příliš mnoho vody a menší přístup vzduchu je možné postupně snižovat míru zadržování vody substrátem přidáním navyšujícího množství perlitu.  
 
==== Pemza ====
Podobně jako perlit je pemza velmi lehká, získává se ze sopečného kamene a využívá se při hydroponii.
 
==== Písek ====
Písek je levná a dostupná varianta substrátu, nicméně je těžký, neudržuje dobře vodu a měl by být mezi používáním pročišťován případně sterilizován.
 
==== Štěrk ====
Jedná se o podobnou formu substrátu, jako se využívá v akváriích. Substrát by měl být nejprve očištěn. Typicky se při hydroponii využívá tradiční vrstva filtračního štěrku s elektricky poháněnou pumpou na růst rostlin. Štěrk je levnou záležitostí a je poměrně lehké jej udržovat čistý, dochází k dobrému průtoku vody, ale štěrk je také velmi těžký. Když není systém s rostlinami dostatečně často zavlažován, mohou kořeny rostliny v substrátu vyschnout.
 
==== Celulózní vlákna ====
Jedná se o velmi efektivní organický substrát pro hydroponii, získávaný ze dřeva. Výhodami tohoto substrátu je například po dlouhou dobu úspěšné zachování struktury. Tento typ vláken byl používán ve velmi raných počátcích metod hydroponie. Nicméně novější výzkum, naznačuje, že tento typ vláken může mít škodlivé účinky na fytohormony rostliny ovlivňující její růst.
 
==== Ovčí vlna ====
Ovčí vlna je pro hydroponii slibný obnovitelný materiál. Ve studii porovnávající ovčí vlnu s rašelinou a kokosovými vlákny perlitem a kousky minerální vaty na růst rostliny salátové okurky. Měla ovčí vlna větší kapacitu pro vzduch a to až 70%, která se postupně snižovala na využití srovnatelné s 43% a kapacitou přijmu vody rostoucí od 23% na 44%. Použití ovčí vlny se ukázalo být v porovnávání s ostatními substráty za nejvíce výnosné. Využití kyseliny mléčné a Bacilus subtilis podpořilo výnosnost ve všech typech substrátů.
 
==== Minerální vata ====
Minerální vata je obecně nejrozšířenější substrát na hydroponii. Je slibná, jak do obnovujících systémů, tak do cirkulárních systémů hydroponie. Je vytvářena z roztavených hornin, čediče či „strusky“ stočená do jednotlivých drobných vláken tvořících médium s vlastností kapilárního efektu. Minerální vata je typicky využívána na rostliny v raném stádiu při zasazení semen. Minerální vata může být ponechána při růstu rostliny po zbytek vývoje.  Výhodou u minerální vaty je efektivita pří úspěšném využití komerční hydroponie. Většina typu minerální vaty spadá pod bezpečný materiál, nekarcinogenní a spadající pod typ Q u CLP regulací Evropské Unie, při klasifikací balení.
 
==== Polystyren ====
Polystyren je lehce dostupná poměrně levná varianta, je velmi lehký a s dobrým odvodněním. Využívá se většinou v uzavřených systémech a měl by být hlavně využit nerozpustný polystyren. U vodou rozpustné formy polystyrenu by rostlina mohla absorbovat styren, který představuje zdravotní riziko u konzumentů jedlých rostlin a plodin.
 
== Dělení ==
569

editací

Navigační menu