Síťová karta: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Zdroj článek MAC adresa, který říká, že je jedinečná z výroby - narozdíl od původní informace v tomto článku
Verze 13232800 uživatele 90.178.249.150 (diskuse) zrušena
Řádek 5: Řádek 5:


== Adresace ==
== Adresace ==
Každá [[ethernet]]ová síťová karta má od výrobce stanoven jedinečný 48-bitový identifikátor, který se nazývá [[MAC adresa]] (též známá jako fyzická nebo hardwarová adresa). Tato MAC adresa je v první polovině identifikací výrobce a v druhé části zajišťuje jedinečnost MAC adresy v síti, a proto se NEmůže stát, že se vyskytnou dvě síťové karty se stejnou MAC adresou. MAC adresu lze i nastavit (buď pomocí speciálního programu přímo v [[EEPROM]] síťové karty nebo jen dočasně za běhu pomocí nastavení jejího [[Ovladač zařízení|ovladače]]). V paměti je uložen také [[firmware]], který provádí funkce řízení logického spoje a řízení přístupu na média ve spojové vrstvě modelu OSI.
Každá [[ethernet]]ová síťová karta má od výrobce stanoven jedinečný 48-bitový identifikátor, který se nazývá [[MAC adresa]] (též známá jako fyzická nebo hardwarová adresa). Tato MAC adresa je v první polovině identifikací výrobce a v druhé části zajišťuje jedinečnost MAC adresy v síti, a proto se může stát, že se vyskytnou dvě síťové karty se stejnou MAC adresou. V takovém případě je možné MAC adresu nastavit jinak (buď pomocí speciálního programu přímo v [[EEPROM]] síťové karty nebo jen dočasně za běhu pomocí nastavení jejího [[Ovladač zařízení|ovladače]]). V paměti je uložen také [[firmware]], který provádí funkce řízení logického spoje a řízení přístupu na média ve spojové vrstvě modelu OSI.


Jiné technologie (např. [[ARCNET]], [[Asynchronous Transfer Mode|ATM]] apod.) mají formát adresy jiný.
Jiné technologie (např. [[ARCNET]], [[Asynchronous Transfer Mode|ATM]] apod.) mají formát adresy jiný.

Verze z 16. 1. 2016, 16:19

Síťová karta

Síťová karta (Network Interface Controller, zkratka NIC) slouží ke vzájemné komunikaci počítačů v počítačové síti. Ve stolních počítačích má podobu karty, která se zasune do slotu (ISA, PCI, PCI-e) základní desky nebo (což je dnes daleko častější varianta) je na základní desce integrovaná. U notebooků je situace podobná, integrace převládá a pro externí připojení se používá rozhraní PCMCIA.

Síťové rozhraní je obvykle síťová karta, tedy aktivní zařízení, které přijímá a vysílá rámce (ethernetové rámce nebo jiné podle typu použité technologie). Za síťové rozhraní nepovažujeme síťové porty opakovače (repeater), hubu, switche a bridge (mostu), které není v síti možno adresovat (poslat mu nějaká data).

Adresace

Každá ethernetová síťová karta má od výrobce stanoven jedinečný 48-bitový identifikátor, který se nazývá MAC adresa (též známá jako fyzická nebo hardwarová adresa). Tato MAC adresa je v první polovině identifikací výrobce a v druhé části zajišťuje jedinečnost MAC adresy v síti, a proto se může stát, že se vyskytnou dvě síťové karty se stejnou MAC adresou. V takovém případě je možné MAC adresu nastavit jinak (buď pomocí speciálního programu přímo v EEPROM síťové karty nebo jen dočasně za běhu pomocí nastavení jejího ovladače). V paměti je uložen také firmware, který provádí funkce řízení logického spoje a řízení přístupu na média ve spojové vrstvě modelu OSI.

Jiné technologie (např. ARCNET, ATM apod.) mají formát adresy jiný.

Parametry

Síťové karty dále rozlišujeme podle jejich použití a to na serverové síťové karty a na karty, které jsou určené do pracovních stanic. Na serverové karty jsou pochopitelně kladeny daleko větší nároky. Jsou většinou víceportové a musí poskytovat více funkcí - např.: zvýšenou datovou propustnost, větší spolehlivost, rozšířené možnosti komunikace a snížené zatížení procesoru.

Při výběru síťové karty bychom měli brát v úvahu následující parametry:

Typ média: kroucená dvojlinka, tenký/tlustý koaxiální kabel, bezdrátová komunikace, optické vlákno, …
Typ sítě: Ethernet, Fast Ethernet, Arcnet, Token Ring, FDDI, …
Rychlost: 4 Mbit/s, 10 Mbit/s, 16 Mbit/s, 100 Mbit/s, 1 Gbit/s, 10 Gbit/s, …

Výrobci

Související články