Odeon (nakladatelství): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 8 bajtů ,  před 6 lety
m
Oprava pravopisu ve slovech: výjimka, výjimečný, schematický, tematický, tematika.; kosmetické úpravy
m (→‎Externí odkazy: +šablona NAK)
m (Oprava pravopisu ve slovech: výjimka, výjimečný, schematický, tematický, tematika.; kosmetické úpravy)
 
'''Odeon''' bylo [[Československo|československé]] a posléze [[Česko|české]] [[nakladatelství]]. Dnes je název užíván jako [[obchodní značka]] vydavatelského [[koncern]]u [[Euromedia Group]].
 
== Poválečné státní nakladatelství Odeon ==
 
V roce [[1953]] vzniklo v důsledku reorganizace nakladatelství a distribuce neperiodického [[tisk|tisku]]u v Československu ''Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění'' (SNKLHU) a jeho úkolem bylo vydávání publikací z oborů, uvedených v názvu nakladatelství. Roku [[1961]] se ze SNKLHU vydělilo hudební oddělení, ze kterého se stalo samostatné Státní hudební vydavatelství (SHV), později přejmenované na [[Supraphon]], a SNKLHU se přejmenovalo na ''Státní nakladatelství krásné literatury a umění'' (SNKLU). Od roku [[1966]] neslo poetičtější název Odeon, který odkazoval na prvorepublikové nakladatelství. Převzato bylo i logo Karla Teigeho.
 
Nakladatelství bylo známé kvalitními českými překlady beletrie, zejména soudobých autorů. Od roku [[1953]] vydávalo (počínaje 57. svazkem) brožovanou edici [[Světová četba]], která začala v roce [[1948]] vycházet v nakladatelství [[Svoboda]], kde vyšlo prvních 56 svazků; pod hlavičkou SNKLHU, SNKLU a Odeon pak vyšlo během čtyřiceti let dalších více než 500 svazků. Vyniklo také tituly s uměleckou tématikoutematikou (obrazy a fotografie), vydávány byly i [[Literární věda|literárněvědné]] a [[estetika|estetické]] studie. Za své tituly získalo řadu ocenění v oblasti knižní kultury.
 
Po roce 1989 podnik neobstál v nových podmínkách a roku [[1994]] vstoupil do [[likvidace společnosti|likvidace]].
113 777

editací

Navigační menu