Bit: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 3 bajty ,  před 5 lety
m
Verze 12982464 uživatele 91.227.7.99 (diskuse) zrušena, vandal
značky: editace z Vizuálního editoru možný vandalismus
m (Verze 12982464 uživatele 91.227.7.99 (diskuse) zrušena, vandal)
{{Různé významy|tento=jednotce počítačové paměti}}
'''BytBit''' (z [[angličtina|anglického]] ''bynarybinary digit'' - dvojková číslice; angl. ''bytbit'' = drobek, kousek) je základní a současně nejmenší jednotkou dat, používanou především v [[Číslicová technika|číslicové]] a [[Výpočetní technika|výpočetní]] technice. Značí se malým písmenem B ''b'', např. 16 b, ale současně se může také objevit i označení ''bytbit'', např. 16 bytbit. Bit může nabývat pouze jednu ze dvou hodnot, nejběžnější znázornění těchto hodnot jsou 0 a 1.
 
Obě hodnoty mohou také být interpretovány jako logické hodnoty (true / false, ano / ne), algebraické znaky (+ / -), stavy aktivace (zapnuto / vypnuto), nebo jakýkoli jiný dvouhodnotový atribut.
 
== BytBit v praxi ==
Bit se v praxi nejčastěji objevuje jako základní jednotka kapacity paměti, tzn. jednotka množství informace, která může být v jednom okamžiku v paměti uložena. Pokud kapacitu podělíme časem, získáme přenosovou rychlost, jejíž jednotkou je tedy bit za sekundu (bit/s, podle angličtiny někdy označován bps – ''bit per second''). Např. [[modem]] s [[přenosová rychlost|přenosovou rychlostí]] 56 kbit/s je schopen každou sekundu přenést 56 kilobitů dat.
 
Někdy se však vzhledem k historickým okolnostem využívají předpony SI pro binární hodnoty (1kb = 1024 bitů).
 
== Zlomky bytůbitů ==
Bit je nejmenším množstvím informace pouze ve smyslu ''nejmenší samostatně existující množství informace''. Například pro záznam jedné desítkové číslice, neboli čísla v rozsahu 0 až 9 (tj. deseti logických stavů) potřebujeme 4 bity ([[BCD]] kód), avšak do 4 bitů lze zaznamenat až 16 logických stavů. Použijeme-li aritmetické kódování, pak pro záznam n desítkových číslic potřebujeme 10<sup>n</sup> logických stavů, které lze reprezentovat pomocí čísla, jež má více než n/log<sub>10</sub>2 bitů. Pak můžeme říci, že informační hodnota jedné desítkové číslice je 3,321928... bitů.
 

Navigační menu