Tesla (jednotka): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
JAnDbot (diskuse | příspěvky)
m {{Wikislovník}} do odkazů a s parametrem; kosmetické úpravy
aktuální poznámka + ref
Řádek 6: Řádek 6:


== Násobky a díly ==
== Násobky a díly ==
Pro běžnou elektrotechnickou praxi je jednotka 1 T příliš veliká, proto se používají spíše její díly 1 militesla (mT) a 1 mikrotesla (μT). Magnetická pole v řádu jednotek tesla se používají v přístrojích pro [[magnetická rezonance|magnetickou rezonanci (MRI)]] v lékařství. Násobné jednotky – kilotesla (kT), megatesla (MT), případně gigatesla (GT) se používají pouze v astrofyzice pro silná magnetická pole kompaktních rychle rotujících objektů, např. [[magnetar]]ů.
Pro běžnou elektrotechnickou praxi je jednotka 1 T příliš veliká,{{#tag:ref| Dosud nejsilnějšího elektromagnetem vytvořenédo magnetické pole s indukcí velikosti 38 T bylo dosaženo v r. 2014 laboratoří HFML při [[Nizozemsko|nizozemské]] Radboud University v [[Nijmegen]].<ref>HFML sets world record with a new 38 tesla magnet. ''PhysOrg'', 1. duben 2014. [http://phys.org/news/2014-03-hfml-world-tesla-magnet.html Dostupné online] (anglicky)</ref>|group="pozn."}} proto se používají spíše její díly 1 militesla (mT) a 1 mikrotesla (μT). Magnetická pole v řádu jednotek tesla se používají v přístrojích pro [[magnetická rezonance|magnetickou rezonanci&nbsp;(MRI)]] v lékařství. Násobné jednotky – kilotesla (kT), megatesla (MT), případně gigatesla (GT) se používají pouze v astrofyzice pro silná magnetická pole kompaktních rychle rotujících objektů, např. [[magnetar]]ů.


== Převod ==
== Převod ==
Řádek 13: Řádek 13:
* 10<sup>9</sup>&nbsp;[[gamma (jednotka)|gamma]] (γ), používaných v&nbsp;[[geofyzika|geofyzice]]
* 10<sup>9</sup>&nbsp;[[gamma (jednotka)|gamma]] (γ), používaných v&nbsp;[[geofyzika|geofyzice]]


== Poznámky ==
<references group="pozn." />


== Reference ==

<references />
{{SI jednotky}}



== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==
* {{Wikislovník|heslo=tesla}}
* {{Wikislovník|heslo=tesla}}


{{SI jednotky}}

{{Pahýl}}
{{Pahýl}}



Verze z 1. 4. 2014, 17:06

Tento článek je o jednotce magnetické indukce. Další významy jsou uvedeny na stránce Tesla (jednotka) (rozcestník).

Tesla je jednotka magnetické indukce v soustavě SI, její značka je T. Jedná se o odvozenou jednotku SI; její vyjádření v základních jednotkách je T = kg·s−2·A−1. Tesla je definována následovně: Homogenní magnetické pole má magnetickou indukci 1 T, působí-li na přímý vodič s aktivní délkou 1 m kolmý k indukčním čárám a protékaný stálým proudem 1 A silou 1 N. Vztah k jiným jednotkám soustavy SI: T = Wb·m−2 = N·A−1·m−1 = kg·s−1·C−1.

Jednotka je pojmenována po významném elektrotechnikovi a vynálezci Nikolovi Teslovi.

Násobky a díly

Pro běžnou elektrotechnickou praxi je jednotka 1 T příliš veliká,[pozn. 1] proto se používají spíše její díly 1 militesla (mT) a 1 mikrotesla (μT). Magnetická pole v řádu jednotek tesla se používají v přístrojích pro magnetickou rezonanci (MRI) v lékařství. Násobné jednotky – kilotesla (kT), megatesla (MT), případně gigatesla (GT) se používají pouze v astrofyzice pro silná magnetická pole kompaktních rychle rotujících objektů, např. magnetarů.

Převod

1 tesla odpovídá:

Poznámky

  1. Dosud nejsilnějšího elektromagnetem vytvořenédo magnetické pole s indukcí velikosti 38 T bylo dosaženo v r. 2014 laboratoří HFML při nizozemské Radboud University v Nijmegen.[1]

Reference

  1. HFML sets world record with a new 38 tesla magnet. PhysOrg, 1. duben 2014. Dostupné online (anglicky)

Externí odkazy

  • Slovníkové heslo tesla ve Wikislovníku