Souad Massi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Souad Massi
Souad Massi při koncertu
Základní informace
Narození 23. srpna 1972 (44 let)
Kabýlie, Alžírsko Alžírsko
Povolání zpěvačka
Nástroje kytara
Aktivní roky 90. léta – dosud
Vydavatel Island Records
Web www.souadmassi.com.fr
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Souad Massi (* 23. srpna 1972, Kabýlie, Alžírsko) je ve Francii žijící alžírská skladatelka, zpěvačka a kytaristka kabylského původu. Svou kariéru zahájila v alžírské rockové hudební skupině Atakor, s níž vystupovala několik let. Po sérii výhrůžek smrtí však v roce 1999 opustila Alžírsko a odstěhovala se do Paříže ve Francii. Účast na koncertu Femmes d'Algerie, který se konal v roce 1999 v Paříži, jí přinesla nahrávací smlouvu s vydavatelstvím Island Records. Massi zpívá arabsky, francouzsky, někdy i anglicky či kabylsky. V její tvorbě se prolíná hudba arabská s vlivy americké rockové i country hudby, portugalského fada i španělského flamenca.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Začátky[editovat | editovat zdroj]

Massi se narodila v Algiers v Alžírsku do chudé rodiny jako sedmé dítě. Již v raném věku se začala věnovat zpěvu a hře na kytaru, povzbuzována svým starším bratrem.[1] Později se zpěvačka inspirovala také flamencem a americkou lidovou a country hudbou, což se pak také projevilo v jejích skladbách.[2] V sedmnácti letech začala vystupovat se skupinou hrající flamenco, po krátkém čase ji ale opustila.

Začátkem roku 1990 se Massi přidala k politicky angažované rockové skupině Atakor ovlivněné rockovými baladami skupin jako Led Zeppelin a U2. S Atakorem vystupovala sedm let, během kterých skupina vydala úspěšné hudební album a natočila dvě populární hudební videa.[3] Skupina však byla pro svou rostoucí popularitu a politické názory perzekvována a zpěvačce bylo vyhrožováno smrtí.[1] V roce 1999 byla Souad Massi pozvána do Francie na hudební festival Femmes d’Algérie. Po úspěšném vystoupení na festivalu se Massi rozhodla již ve Francii zůstat.

Sólová dráha[editovat | editovat zdroj]

Vystoupení na festivalu Femmes d’Algérie přineslo zpěvačce kontrakt u společnosti Island Records, kde také vydala v červnu 2001 své debutové album Raoui,[4] které bývá srovnáváno s americkou folkovou hudbou 60. let.[5] Převážně francouzsky a arabsky zpívané album mělo úspěch u kritiky i u posluchačů.[3] Následující rok bylo album nominováno na cenu v kategorii „Best Newcomer“ BBC Radia 3.

V roce 2003 vydala Massi druhé album s názvem Deb. Album, spíše lyrické než politicky angažované, se stalo celosvětově jedním z nejúspěšnějších alb severoafrických umělců.[6] O tři roky později vydává Massi své třetí album, Mesk Elil. Na převážně opět lyrickém albu doprovodili zpěvačku v duetech Daby Toure and Rabah Khalfa.[7]

11. listopadu 2006 se konal v Praze v paláci Akropolis koncert, na kterém Massi vystoupila v rámci celosvětového turné při vydání alba Mesk Elil.[8][9]

Album Ô Houria (2010), na kterém spolupracovala s Francisem Cabrelem a kytaristou a producentem Michelem Françoisem,[10] je stylově poněkud odlišné a obsahuje skladby spíše charakteru folkrockové písně či rockové balady. Současně je na albu více francouzsky zpívaných písní.[11]

11. června 2011 vystoupila Massi na Respect festivalu na Pražské Štvanici.[12][13]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

 • Raoui, 2001
 • Deb, 2003
 • Mesk Elil, 2005
 • Live acoustique, 2007
 • Ô Houria, 2010

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Souad Massi na anglické Wikipedii.

 1. a b Biografie Souad Massi na stránkách AMG
 2. Africa's shining music stars (BBC News)
 3. a b Profil Souad Massi na stránkách africanmusiciansprofiles
 4. DORŮŽKA, Petr. Souad Massi: Raoui [online]. Muzikus, 29. července 2002 [cit. 2008-11-02]. Dostupné online. (česky) 
 5. Album Raoui na stránkách AMG
 6. SOUAD MASSI (ALGERIA) na stránkách BBC Radio 3
 7. JIREŠ, Roman. Souad Massi: Mesk elil [online]. Muzikus, 14. března 2006 [cit. 2008-11-02]. Dostupné online. (česky) 
 8. Souad Massi v Praze
 9. Respect Plus: Souad Massi ve fotografiích
 10. RADECHOVSKÁ, Ivana. Mozaika, 8. června 2011 [online]. Český rozhlas, 2011 [cit. 2012-01-24]. Dostupné online. (česky) 
 11. MORAVČÍK, Jiří. Souad Massi: O Houria [online]. Unijazz, sdružení pro podporu kulturních aktivit, 2011 [cit. 2012-01-24]. Dostupné online. (česky) 
 12. FESTIVAL - hlavní program: SOUAD MASSI
 13. PRŮŠA, Honza. Štvanice patřila Berberům i muzikantům z Kyrkyzstánu či Číny [online]. IMEG s.r.o., 12. června 2011 [cit. 2012-01-24]. Dostupné online. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]