Société Pour L'Aviation et ses Dérivés

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Société Pour L'Aviation et ses Dérivés
Logo
Logo
Základní údaje
Datum založeníduben 1910
Datum zániku1914
ZakladatelArmand Deperdussin
Charakteristika firmy
Oblast činnostiletecký průmysl
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nejslavnější výtvor společnosti SPAD - stíhací letoun SPAD S.XIII

Société (anonyme) Pour L'Aviation et ses Dérivés (SPAD), byla francouzská společnost, která vyvíjela a vyráběla vojenská letadla během první světové války. Založena byla v roce 1911 leteckým průkopníkem Armandem Deperdussinem a její původní název zněl Société des Aéroplanes Deperdussin, ale už v roce 1912 byla přejmenována na Société de Production des Aéroplanes Deperdussin. Avšak v roce 1913 byl Armand Deperdussin zatčen, obviněn z podvodu a firma se tak krátce před válkou ocitla na pokraji bankrotu. Nový název zavedl Louis Blériot, který firmu zachránil a zachoval v ní leteckou výrobu.

Výroba SPADů byla zahájena sérií „A“ - dvoumístnými dvouplošníky s tažnou vrtulí umístěnou mezi přední (odklápěcí) gondolu se střelcem a „klasický“ trup s motorem a pilotem. Začátkem roku 1915 firma začala vyrábět letadla v konfiguraci s tažnou vrtulí. Počínaje SPADem V bylo s touto konfigurací již během války vyvinuto mnoho typů stíhacích letounů a po válce, kdy se firma přejmenovala na Blériot-SPAD, výroba pokračovala.

Seznam vyráběných typů letadel[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VRANÝ, Jiří; HURT, Zdeněk. Mikojan MiG-17, Hawker Hurricane Mk.I, Spad S VII/XII/XIII. 1. vyd. Praha: Naše vojsko, 1989. ISBN 80-206-0125-2. 
  • CONNORS, John F. SPAD FIGHTERS in action. 1. vyd. Carrollton, Texas: Squadron/Signal Publications, 1989. ISBN 0-89747-217-9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]