snRNA

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Splicing

snRNA (small nuclear RNA, tedy v překladu malá jaderná RNA) je typ nekódující RNA, podílející se na procesu zvaném splicing, při němž dochází k vystříhání intronů z pre-mRNA. Za typ snRNA ovšem mohou být považovány i tzv. snoRNA, které mají poněkud odlišnou funkci.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku splicing.

snRNA je zajímavá tím, že je schopná katalytické aktivity, což mají v rukou obvykle jen proteiny. Jsou schopné rozeznat na vláknu mRNA místa, kde končí exon a začíná intron, a umožňují tak spolu s několika proteiny vystřihnutí nekódujících sekvencí, jimiž introny jsou.[1]

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Na splicingu se podílí velký komplex složený z množství proteinů a RNA, tzv. spliceozom. Jádro spliceozomu tvoří komplexy zvané snRNP (small nuclear ribonukleoprotein). Ty se skládají právě z snRNA a navíc v obvyklém případě asi ze sedmi proteinů.[1] snRNA je výjimečně bohatá na uridinové nukleosidy.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Bruce Alberts, Alexander Johnson, Julian Lewis, Martin Raff, Keith Roberts, Peter Walter. Molecular Biology of the Cell, 4rd edition. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  2. LORKOVIĆ, Zdravko J., Andrea Barta. Role of Cajal Bodies and Nucleolus in the Maturation of the U1 snRNP in Arabidopsis. PLoS ONE. 2008-12-22, roč. 3, čís. 12, s. e3989. Dostupné online [cit. 2009-02-22]. DOI 10.1371/journal.pone.0003989. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]