Smetanka (usedlost na Vinohradech)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Smetanka (Vinohrady)
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Zánik počátek 20. století
Poloha
Adresa původní č.p. 37, Praha 2 - Vinohrady, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Smetanka je zaniklá usedlost v Praze 2-Vinohradech, která se nacházela na rohu ulic Vinohradská a Španělská. Její pozemky se rozkládaly mezi ulicemi Wilsonova, Vinohradská, Balbínova, Na Smetance, Italská a Kunětická v prodloužení přes kolejiště Hlavního nádraží zpět k Wilsonově ulici.[1][2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vinice zabírala plochu na východ od pražských hradeb k usedlosti Pštrosska (Křížovka) a Vozová, na severu sousedila se Sakrabonkou. V 19. století provozoval majitel v usedlosti hostinec, při kterém stálo v letech 1859 – 1894 provizorní dřevěné divadlo.

Ve 2. polovině 19. století byly pozemky při hradbách prodány pro výstavbu nádraží. V 80. letech 19. století majitelka usedlosti Františka Bachheiblová zbylou část pozemků rozprodala na stavební parcely a samotná usedlost zanikla počátkem 20. století.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Císařské povinné otisky map stabilního katastru. CPO evid. č. 3498-1, mapový list č. IV. Český úřad zeměměřický a katastrální. Archivní mapy. Dostupné z WWW.
  2. Plán Prahy J. D. Hubera z roku 1769 (perspektivní). In: Historický atlas měst: Praha. Historický ústav Akademie věd ČR, v. v. i., 1994. Dostupné online Archivováno 4. 9. 2017 na Wayback Machine.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LAŠŤOVKOVÁ, Barbora: Pražské usedlosti. 1. vyd. Praha: Libri, 2001. 359 s. ISBN 80-7277-057-8. S. 271.

Související články[editovat | editovat zdroj]