Přeskočit na obsah

SkyOS

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
SkyOS
SkyOS s puštěným textový editorem a instant messangerem
SkyOS s puštěným textový editorem a instant messangerem
VyvíjíRobert Szeleney a spolupracovníci
Aktuální verzeBeta 6947 / 3. srpen 2008
Podporované platformyx86
Typ jádraMonolitické jádro
LicenceProprietární software
StavBeta verze
Oficiální webhttp://www.skyos.org

SkyOS je komerčním operačním systémem vyvíjeným pro platformu x86 a určeným především pro domácí a kancelářské použití. Je z větší části kompatibilní s normou POSIX. Systém vyvíjí od roku 1996 Robert Szeleney. Ačkoliv byl systém původně šířen pod open source licencí, Szeleney se později rozhodl zdrojové kódy uzavřít a projekt zkomercializovat. 30. ledna 2009 Szeleney oznámil zastavení projektu z důvodu nedostatku času.[1]

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

SkyOS disponuje monolitickým jádrem s podporou preemptivního multitaskingu a jiných vlastností, jako je podpora VESA zobrazení přímo v jádře, podporu multithreadingu, použití více procesorů, HyperThreadingu či podporu DMA, ATAPI a ATA/SATA, případně podpora USB.

GUI systému je volně založené na konceptech toolkitů QT a Swing.

SkyOS používá souborový systém SkyFS, což je modifikovaný OpenBFS. Podporuje 64bitovou datovou strukturu, žurnálování, metadata či POSIXová přístupová práva. Mimo to lze SkyOS provozovat i na FAT32/16/12 a ISO9660.

Portované aplikace[editovat | editovat zdroj]

Většina command-line aplikací, které byly napsány s pomocí GNU toolchainu, mohou být přeneseny na SkyOS s malou nebo žádnou úpravou. Několik velkých aplikací, včetně Apache, GCC, Samba, CUPS a Bash bylo přeneseno právě pomocí toolchainu.

Následující aplikace byly přeneseny s použitím nativního API a jsou v současné době pro SkyOS udržovány:

Kritika, problémy[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k omezené popularitě tohoto operačního systému, SkyOS má jen velmi málo vývojářů třetích stran. To znamená, že mnoho běžných zařízení není podporováno, a není pravděpodobné, že by se tak stalo bez významného úsilí a vložených peněz na Szeleneyho straně. Dalším problémem je omezená nabídka aplikací, hlavně co se týče kancelářských balíků či multimediálních programů. Později proto Szeleney zavedl systém "code ransom", kdy lidé mohou dotovat projekty, u kterých by si přáli, aby byly dokončeny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku SkyOS na anglické Wikipedii.

  1. Archivovaná kopie. skyos.org [online]. [cit. 2019-06-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-08-04. 

Jiné alternativní systémy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]