Nvu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nvu
Ukázka Nvu 1.0 v české verzi pro operační systémy Microsoft Windows při manipulaci s jednou ze stránek Wikipedie
Ukázka Nvu 1.0 v české verzi pro operační systémy Microsoft Windows při manipulaci s jednou ze stránek Wikipedie.
VývojářDaniel Glazman
Aktuální verze1.0 (29. června 2005)
Připravovaná verzenení (datum není známé)
Operační systémmultiplatformní
Vyvíjeno vC++
Typ softwaruHTML editor
LicenceMPL/GPL/LGPL
LokalizaceČeská [1]
Webwww.nvu.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Možná hledáte: NVÚ.

Nvu („N-view“) je WYSIWYG editor na vytváření a správu webových stránek, který je založen na Mozilla Composer, editoru z balíku Mozilla Suite. Mezi hlavní přednosti se řadí snadné ovládání a kvalita výsledného kódu stránek (ve smyslu validity vůči standardům W3C, jako jsou XHTML, CSS, apod.). Editor je koncipován tak, aby byl snadno použivatelný i méně zkušenými uživateli, na které nejsou kladeny žádné znalosti HTML či CSS.

Projekt byl sponzorován společností Linspire (dříve známá jako Lindows) a jako hlavní vývojář byl angažován Daniel Glazman, dříve zaměstnanec Netscape Communications Corporation, dnes zaměstnán u Mozilla Foundation a Distruptive Innovations.

Nvu je k dostupný pro platformy Linux, macOS a Microsoft Windows. Nicméně díky Netscape Portable Runtime je možné jej snadno zkompilovat pro řadu dalších platforem.

Nvu bývá často hláskován jako „N|vu“ tj. s čárkou, která je vyobrazena v oficiálním logu aplikace. Obdobným způsobem je též hláskován název portálu CNET, který je často zapisován jako „C|Net“.

Vývoj editoru nebyl nikdy formálně ukončen, ale jeho vývoj již nepokračuje. Daniel Glazman oznámil, že do budoucna se bude věnovat vývoji editoru, který má pracovní název Composer, a který bude založen na XULRunneru. Jako malá odnož projektu vznikl editor KompoZer, který je založen na Nvu a jeho cílem je opravit hlavní chyby tohoto editoru.

Základní vlastnosti a schopnosti Nvu[editovat | editovat zdroj]

  • Snadné přepínání mezi návrhem a zdrojovým kódem – Nvu umožňuje při vytváření stránek snadno přepínat mezi WYSIWYG editorem a editorem zdrojového kódu. Výsledek si můžete prohlédnout přímo v editoru bez nutnosti spouštět prohlížeč.
  • Podpora práce v panelech – Nvu, podobně jako Mozilla Firefox, umožňuje práci v panelech. Můžete tak mít zároveň otevřeno několik stránek a ty dle potřeb upravovat. Výsledek si můžete okamžitě prohlédnout.
  • Přehledná publikace a správa webových stránek – Nvu má v sobě zabudovaného Správce stránek. Pomocí tohoto nástroje můžete snadno spravovat více vašich webů. Postačí, když v levé nabídce klepnete na Nastavení či stisknete klávesovou zkratku F9.
  • Podpora pro psaní PHP kódu – S editorem Nvu můžete v rámci WYSIWYG editoru psát PHP kód. Postačí, když z hlavní nabídky zvolíte Vložit → PHP kód.
  • Integrovaný CSS editor – Nvu v sobě obsahuje integrovaný CSS editor. Pomocí tohoto editoru můžete jednoduše psát kaskádové styly a tím snadno formátovat výsledné webové stránky.
  • Kontrola českého pravopisu – Podobně jako například Mozilla Thunderbird Nvu obsahuje český slovník na kontrolu pravopisu.
  • Intuitivní ovládání v češtině – Vytváření webových stránek s Nvu je velmi jednoduché a intuitivní. Program je přeložen do češtiny a je k dispozici i fórum na podporu uživatelů pro vaše dotazy.
  • K dispozici zdarma – Nvu je distribuován zcela zdarma. Je jedno, zda jej používáte doma či ve firmě, můžete jej svobodně používat kdekoliv a v libovolném počtu kopií.

Historie verzí[editovat | editovat zdroj]

0.1 13. února, 2004
0.2 25. března, 2004
0.3 11. června, 2004
0.4 10. srpna, 2004
0.5 6. října, 2004
0.6 26. listopadu, 2004
0.7 6. ledna, 2004
0.8 2. února, 2005
0.81 9. února, 2005
0.9 11. března, 2005
1.0PR 5. dubna, 2005
1.0 28. června, 2005

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]