Kancelářský balík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kancelářský balík (zkráceně anglicky office) je v informatice označení pro skupinu kancelářského software prodávaného jako celek, který nabízí určitý stupeň propojení jednotlivých aplikací v balíku. Jeho součástí obvykle bývá textový procesor, tabulkový procesor, nástroj na tvorbu prezentací či databázový systém. Někdy se v balíku též objevují groupwarové nástroje či grafické editory.

V současné době je nejrozšířenější balík Microsoft Office, který se stal de facto standardem. Proto se stala schopnost číst soubory Microsoft Office nutnou podmínkou pro kterýkoli kancelářský balík, jež mu chce konkurovat. Tyto soubory jsou však ukládány do proprietárních formátů (od verze Office 2007 pak do OpenXML).

V poslední době získává oblibu open source kancelářský balík LibreOffice po svém předchůdci OpenOffice.org, u kterého došlo vzhledem k neshodám mezi vývojáři, ke stagnaci ve vývoji.

Na rozdíl od Microsoft Office, jsou oba kancelářské balíky (LibreOffice a OpenOffice) dostupné zdarma a pro řadu platforem. Někdy jsou jim však vytýkány vyšší hardwarové nároky.

Tyto alternativní (konkurenční) kancelářské aplikace mívají i další nevýhody, zejména menší rozsah služeb a nedostatečnou lokalizaci, tj. neúplně počeštěné prostředí, jak při přímém používání (zde velmi zřídka), tak v nápovědě.

S nástupem Web 2.0 služeb se objevila celá řada online kancelářských balíků, zpravidla jen anglických. Ale např. Google dokumenty nebo Microsoft Web Apps jsou v češtině.

Některé kancelářské balíky[editovat | editovat zdroj]

Současné[editovat | editovat zdroj]

LibreOffice Writer v Ubuntu 14.04

Online[editovat | editovat zdroj]

Historické[editovat | editovat zdroj]