Kancelářský balík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Kancelářský balík je v informatice označení pro skupinu kancelářského software prodávaného nebo pronajímaného jako celek, který nabízí určitý stupeň propojení jednotlivých aplikací v balíku. Jeho součástí obvykle bývá textový procesor, tabulkový procesor, prezentační program či databázový systém. Někdy se v balíku též objevují grafické editory či systémy pro podporu spolupráce (groupware).

Velmi rozšířený je kancelářský balík Microsoft Office, který se stal de facto standardem. Proto se stala schopnost číst soubory Microsoft Office nutnou podmínkou pro kterýkoli kancelářský balík, jež mu chce konkurovat. Tyto soubory však byly ukládány do proprietárních formátů (od verze Office 2007 pak do OpenXML).

Oblibu získal svobodný a otevřený kancelářský balík LibreOffice. Jde o nástupce balíku OpenOffice.org, u kterého došlo vzhledem k neshodám mezi vývojáři, ke stagnaci ve vývoji.

Na rozdíl od Microsoft Office, jsou oba kancelářské balíky (LibreOffice a OpenOffice) dostupné zdarma a pro všechny hlavní operační systémy, tedy např. pro Microsoft Windows, macOS, Linux a BSD.

Některé kancelářské balíky mohou mít menší rozsah služeb a nedostatečnou lokalizaci, tj. neúplně počeštěné prostředí, jak při přímém používání, tak v nápovědě.

S nástupem Web 2.0 služeb se objevila celá řada online kancelářských balíků, příkladem je svobodný a otevřený Libreoffice Online nebo uzavřené Google dokumenty nebo také uzavřené Office (od společnosti Microsoft).

Některé kancelářské balíky[editovat | editovat zdroj]

Současné[editovat | editovat zdroj]

LibreOffice Writer v Ubuntu 14.04
OpenOffice.org Writer

Online[editovat | editovat zdroj]

Historické[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. URBAN, Petr. Cnews.cz [online]. 2019-07-25 [cit. 2020-01-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]