Sipadan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sipadan
Letecký pohled na ostrov
Letecký pohled na ostrov
Sabah-Islands-DarvelBay PulauSipadan-Pushpin.png
StátMalajsieMalajsie Malajsie
• státSabah
Topografie
Rozloha0,13 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrcholbezejmenný  (20 m n. m.)
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sipadan je neobydlený ostrov v Celebeském moři 36 km od pobřeží Bornea, který patří k malajskému státu Sabah. Je dlouhý 600 metrů a široký 250 metrů, má rozlohu 13 hektarů. Je tvořen korály rostoucími na 600 metrů vysoké vyhaslé podmořské sopce a jako jediný malajský ostrov neleží na kontinentálním šelfu.

Moře okolo Sipadanu patří díky čisté vodě a bohaté fauně k nejvyhledávanějším potápěčským lokalitám na světě, vyhlášené jsou zejména oblasti Barracuda Point a Turtle Cavern.[1] Vyskytuje se zde žralok velrybí, žralok kladivoun, žralok spanilý, ploskozubec vysokočelý, muréna nosatá, vřeténka ozdobná, kareta obrovská, kareta pravá nebo chobotnice kroužkovaná. Od roku 1933 je ostrov přírodní rezervací, v roce 2004 byl režim ochrany zpřísněn a návštěva je již možná pouze na zvláštní povolení, přičemž není dovoleno zůstat přes noc.

Na Sipadan a sousední ostrov Ligitan si činí nároky také Indonésie, v roce 2002 rozhodl Mezinárodní soudní dvůr ve prospěch Malajsie. V dubnu 2000 napadli Sipadan bojovníci ze skupiny Abú Sajjáf a unesli skupinu turistů a domorodých zaměstnanců resortu.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]