Simo Häyhä

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Simo Häyhä
Simo Hayha.jpg
Narození 17. prosince 1905
Rautjärvi
Úmrtí 1. dubna 2002 (ve věku 96 let)
Hamina
Ocenění Řád kříže svobody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Simo Häyhä (17. prosince 1905 Rautjärvi1. dubna 2002 Hamina), přezdívaný též Bílá smrt, byl finský voják, který během zimní války působil jako odstřelovač. Je všeobecně považován za nejúspěšnějšího finského odstřelovače. Má potvrzené zabití 505 rudoarmějců.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Simo Häyhä se narodil v malém městečku Rautjärvi, ležícím na Karelské šíji poblíž hranic se Sovětským svazem (stav 19201940). Vojenskou službu nastoupil v roce 1925; pro jeho vynikající střelecké schopnosti (byl vášnivým lovcem) mu byla svěřena úloha odstřelovače, ve finských ozbrojených silách považovaná za přísně výběrový post. Finští odstřelovači byli v celosvětovém měřítku elitou.

Po mobilizaci po přepadení Finska 30. listopadu 1939 Sovětským svazem byl jakožto samostatně působící odstřelovač přidělen k 12. pěší divizi plukovníka Svenssona, dislokované v oblasti okolo řeky Kollaa. V této oblasti bojoval od samotného počátku bojů (30. listopadu 1939) až po 6. březen 1940, kdy utrpěl těžké zranění po zásahu do obličeje (do čelisti) tříštivou střelou sovětského odstřelovače. Než upadl do bezvědomí, stihl ještě zabít sovětského vojáka, který mu zranění způsobil. Probral se 13. března, v den uzavření míru.

Během tří měsíců svého působení s pomocí odstřelovačské pušky zlikvidoval 505 rudoarmějců (dle neoficiálních finských statistik 542). Sám však považoval tyto údaje za přehnané. Kromě toho ale navíc 219 z nich zabil pomocí samopalu Suomi a ti se do odstřelovačských statistik nezapočítávají, celkem tedy přes 700 (v průměru kolem osmi za den).

Metody[editovat | editovat zdroj]

Simo Häyhä používal obvykle pušku Mosin-Nagant M28 s mechanickými mířidly. Zpočátku ani jinou neměl, teprve v únoru 1940 mu byla Švédy darována klasická odstřelovačská puška Mauser s puškohledem, nicméně i přesto dále upřednostňoval M28, se kterou dokázal spolehlivě zabíjet nepřátele na vzdálenost 400 metrů (za vhodných podmínek až 600 metrů). Mluvily pro ni dvě okolnosti: jednak její mechanická mířidla neodrážela světlo, jednak střelec s ní měl menší (a tudíž méně nápadnou) siluetu než střelec používající pušku s puškohledem, který musí trochu více zvednout hlavu. Optická mířidla navíc v tuhém mrazu namrzala. Vzhledem ke své drobné postavě si Häyhä většinou nelehal, ale spíše seděl v nějaké malé díře. Oblečen v bílém maskovacím oděvu operoval v zasněžené krajině při teplotách, které kolísaly od −20 do −40 °C. Když vyrážel na své výpravy do země nikoho a do nepřátelského týlu, často říkával, že odchází „lovit Rusy (stejně jako později ruští odstřelovači s oblibou tvrdili, že jdou „lovit Němce“).

Po válce[editovat | editovat zdroj]

Nadporučík Simo Häyhä po válce

Krátce po konci zimní války jej maršál Mannerheim povýšil z desátníka (fin. "alikersantti") na nadporučíka (fin. "luutnantti"), což představuje největší hodnostní skok v historii finské armády. Žádného dalšího konfliktu se už nezúčastnil (zranění na něm zanechalo trvalé následky).

Uplynulo několik let, než se mu zranění zahojila. Sovětská střela mu zničila čelist a potrhala tvář. Po válce se zabýval chovem psů a lovem. Svoje poslední léta strávil ve vesničce Ruokolahti v jihovýchodním Finsku, 15 km od ruské hranice. Když se ho zeptali v roce 1998 na tajemství jeho přesnosti, odpověděl: Praxe. A svůj rekord přes 700 zabitých nepřátel okomentoval slovy: Dělal jsem, co mi přikazovali; nejlépe, jak jsem mohl.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V roce 2010 zařadila švédská powermetalová skupina Sabaton na desku Coat of Arms píseň White Death ("Bílá smrt"), věnovanou tomuto odstřelovači.