Silanol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Silanol
Silanol.svg
Silanol-Spartan-MP2-3D-balls.png
Obecné
Systematický název Silanol
Ostatní názvy Silikol

Silylalkohol

Sumární vzorec H4OSi
Vzhled bezbarvá kapalina
Identifikace
Registrační číslo CAS
Vlastnosti
Molární hmotnost 48,003 141 283 g/mol
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Silanol (také silylalkohol) je těžká, nestálá, bezbarvá hořlavá kapalina. Její vzorec je SiH3OH. Při pokojové teplotě se chová jako polární kapalina. Ze všech silanolů je nejjednodušší.

Silanol hoří na vzduchu za vzniku oxidu křemičitéhovody.

2 SiH3OH + 3 O2 → 2 SiO2 + 4 H2O

Silanoly jsou sloučeniny obsahující křemík, na který je vázána jedna nebo více hydroxylových skupin. Stejně jako silany jsou podobné alkanům, tak i silanoly jsou podobné alkanolům.

Když je hydroxylová skupina v silanolu hlavní, tvoří se názvy silanolů příponou -ol z názvů silanů. Pokud je hydroxylová skupina vedlejší, tvoří se jejich názvy pomocí přípony hydroxyl- podle substituční klasifikace. Tato pravidla jsou téměř stejná jako u alkoholů, s tím rozdílem, že se názvy nevytvářejí od alkanů, ale od silanů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Silanoly byly poprvé připraveny v roce 1871 německým chemikem Albertem Ladenburgem. První z nich byl triethylsilanol.

Příprava[editovat | editovat zdroj]

Silanoly jsou obvykle syntetizovány hydrolýzou halosilanů a alkosylilanů nebo aminosilanů; oxidací hydrosilanů nebo hydrolýzou arylsilanů v přítomnosti silné kyseliny.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Silanoly se obecně velmi snadno dehydratují, mění se v disiloxany v přítomnosti kyseliny, zásady nebo dokonce tepla. Je velmi těžké je vyrobit a izolovat, protože podléhají samovolné kondenzaci. Silanoly mají vodíkové můstky v roztocích a dokonce i v krystalech. Silanoly mohou být spojovány pomocí boraxu nebo kyseliny borité k vytvoření trojrozměrných silikonových gelů.

Silanoly nejsou jen chemikáliemi, ale vznikají také na povrchu křemene. Ze strany organokovové chemie, křemen může být považován za významný ligand a používá se pro podporu katalyzátorů v mnoha chemických reakcích.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Silanol na anglické Wikipedii.