Shanxia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxShanxia
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Thyreophora
Infrařád Ankylosauria
Čeleď Ankylosauridae
Rod Shanxia
Binomické jméno
Shanxia tianzhenensis
Barrett et al., 1998
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Shanxia (ze Západních hor) byl rodem „obrněného“ ptakopánvého dinosaura z čeledi Ankylosauridae. Fosílie tohoto mohutného býložravce jsou známy z čínských vrstev svrchní křídy v provincii Šan-si. Tento tyreoforan je znám jen podle úlomkovitého materiálu z říčních uloženin a na základě poměru délky stehenní kosti a dalších kostí končetin byla jeho délky odhadnuta na 3,6 metru. Patřil tedy k menším zástupcům své skupiny.

Zvláštním znakem jsou dlouhé a zploštělé trojúhelníkovité rohy, které tomuto dinosaurovi vyrůstali ze zadní části lebky. Objevují se však také názory, že jde o individuální variaci v rámci druhu a že Shanxia je pouze nomen dubium (neplatné jméno), neboť může jít například o rod Tianzhenosaurus (Sullivan, 1999).

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Barrett, P. M., You, H., Upchurch, P. & Burton, A. C. (1998). "A new ankylosaurian dinosaur (Ornithischia: Ankylosauria) from the Upper Cretaceous of Shanxi Province, People's Republic of China". Journal of Vertebrate Paleontology 18 (2): 376–384.
  • Sullivan, R. M. (1999). "Nodocephalosaurus kirtlandensis, gen. et sp. nov., a new ankylosaurid dinosaur (Ornithischia: Ankylosauria) from the Upper Cretaceous Kirtland Formation (Upper Campanian), San Juan Basin, New Mexico.". Journal of Vertebrate Paleontology 19 (1): 126–139.
  • Upchurch, P. and Barrett, P. M. (2000). "The taxonomic status of Shanxia tianzhenensis (Ornithiscia, Ankylosauridae); a response to Sullivan (1999)". Journal of Vertebrate Paleontology 20: 216–217. doi:10.1671/0272-4634(2000)020[0216:TTSOST]2.0.CO;2.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]