Shanxia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Shanxia
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída

Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Reptilia)
Nadřád: Dinosauři (Dinosauria)
Řád: Ptakopánví (Ornithischia)
Podřád: Thyreophora
Infrařád: Ankylosauria
Čeleď: Ankylosauridae
Rod: Shanxia
Binomické jméno
Shanxia tianzhenensis
Barrett et al., 1998
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Shanxia (ze Západních hor) byl rodem „obrněného“ ptakopánvého dinosaura z čeledi Ankylosauridae. Fosílie tohoto mohutného býložravce jsou známy z čínských vrstev svrchní křídy v provincii Šan-si. Tento tyreoforan je znám jen podle úlomkovitého materiálu z říčních uloženin a na základě poměru délky stehenní kosti a dalších kostí končetin byla jeho délky odhadnuta na 3,6 metru. Patřil tedy k menším zástupcům své skupiny.

Zvláštním znakem jsou dlouhé a zploštělé trojúhelníkovité rohy, které tomuto dinosaurovi vyrůstali ze zadní části lebky. Objevují se však také názory, že jde o individuální variaci v rámci druhu a že Shanxia je pouze nomen dubium (neplatné jméno), neboť může jít například o rod Tianzhenosaurus (Sullivan, 1999).

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Barrett, P. M., You, H., Upchurch, P. & Burton, A. C. (1998). "A new ankylosaurian dinosaur (Ornithischia: Ankylosauria) from the Upper Cretaceous of Shanxi Province, People's Republic of China". Journal of Vertebrate Paleontology 18 (2): 376–384.
  • Sullivan, R. M. (1999). "Nodocephalosaurus kirtlandensis, gen. et sp. nov., a new ankylosaurid dinosaur (Ornithischia: Ankylosauria) from the Upper Cretaceous Kirtland Formation (Upper Campanian), San Juan Basin, New Mexico.". Journal of Vertebrate Paleontology 19 (1): 126–139.
  • Upchurch, P. and Barrett, P. M. (2000). "The taxonomic status of Shanxia tianzhenensis (Ornithiscia, Ankylosauridae); a response to Sullivan (1999)". Journal of Vertebrate Paleontology 20: 216–217. doi:10.1671/0272-4634(2000)020[0216:TTSOST]2.0.CO;2.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]