Sergej Bubka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox medaile Šablona:Infobox medaile reprezentant Šablona:Infobox medaile soutěž Šablona:Infobox medaile položka Šablona:Infobox medaile soutěž Šablona:Infobox medaile položka Šablona:Infobox medaile položka Šablona:Infobox medaile položka Šablona:Infobox medaile soutěž Šablona:Infobox medaile položka Šablona:Infobox medaile položka Šablona:Infobox medaile položka Šablona:Infobox medaile soutěž Šablona:Infobox medaile položka Šablona:Infobox medaile soutěž Šablona:Infobox medaile položka Šablona:Infobox medaile reprezentant Šablona:Infobox medaile soutěž Šablona:Infobox medaile položka Šablona:Infobox medaile položka Šablona:Infobox medaile položka Šablona:Infobox medaile soutěž Šablona:Infobox medaile položka |}

Serhij Nazarovyč Bubka (ukrajinsky Сергій Назарович Бубка), známější spíše pod ruským jménem Sergej Nazarovič Bubka (rusky Сергей Назарович Бубка) (* 4. prosince 1963, Vorošilovgrad, dnes Luhansk, Ukrajinská SSR) je bývalý fenomenální sovětský a od roku 1991 ukrajinský atlet ve skoku o tyči, držitel aktuálního světového rekordu (614 cm), olympijský vítěz, trojnásobný mistr světa, mistr Evropy a nejlepší sportovec světa pro rok 1997.

Sportovní kariéra

Stal se prvním tyčkařem, který překonal hranici 6 a 6,10 metrů. Je držitelem světového rekordu, který má hodnotu 6,14 metru, a kterého dosáhl 31. července 1994 v Sestriere v Itálii. V hale je rekord ještě o centimetr lepší a je někdy uváděn místo venkovního coby "absolutní" rekord v této disciplíně.

O tyči začal skákat ve věku devíti let. V roce 1978 ve věku patnácti let se přestěhoval do Doněcku a začal se připravovat pod trenérem Vitalijem Petrovem.

Do světového atletického povědomí vstoupil v roce 1983 výkonem 5,70 metru. V následujících čtyřech letech posunul hranici světového rekordu o 21 centimetrů. Byl vyhlášen nejlepším sportovcem Sovětského svazu v letech 1984, 1985 a 1986.

Vyhrál 6x mistrovství světa (prvních šest šampionátů). Světový rekord vylepšil 35x (17x venku, 18x v hale), což je také světový atletický rekord.

Méně se mu dařilo na olympijských hrách. LOH 1984 se nezúčastnil kvůli bojkotu. Letní olympijské hry 1988 vyhrál výkonem 590 cm, Další dvě olympiády byly jen vyvrcholením jeho olympijské smůly. Do Barcelony 1992 přijel (nově pod hlavičkou Ukrajiny) jako světový rekordman výkonem 611 cm v roli jasného favorita. V závodě ale neměl žádný platný pokus. Na LOH 1996 v Atlantě se při tréninku na kvalifikaci zranil a do závodu tak již nezasáhl vůbec.

Soukromý život

Jeho synem je ukrajinský profesionální tenista Sergej Bubka, mladší.

Získaná ocenění a funkce

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Sergej Nazarovič Bubka ve Wikimedia Commons