Sedlo (Číměř)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sedlo
Kaple sv. Anny
Kaple sv. Anny
Základní informace
Charakter sídla vesnice
Počet obyvatel 93 (2011)
Domů 55 (2009)
Lokalita
PSČ 378 33
Obec Číměř
Okres Jindřichův Hradec
Historická země Čechy
Katastrální území Sedlo u Číměře (10,93 km²)
Zeměpisné souřadnice
Sedlo
Sedlo
Další údaje
Web http://www.sedlo.eu
Kód části obce 147036
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sedlo (německy Heumoth) je vesnice, část obce Číměř v okrese Jindřichův Hradec. Nachází se asi 4,5 km na jihozápad od Číměře na pomezí České Kanady a Třeboňské pánve, najít jej lze těsně nad nejsevernějším bodem jižně sousedícího Rakouska. Je zde evidováno 55 adres.[1] V roce 2011 zde trvale žilo 93 obyvatel.[2]

Sedlo leží v katastrálním území Sedlo u Číměře o rozloze 10,93 km2.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1652.[3]

Starších zpráv týkajících se dějin vesnice se dochovalo jen minimum. Sedlo je bezpochyby vrcholně středověkého původu. Vesnice byla nejspíše vystavěna při velké kolonizaci hvozdů při česko-rakouské hranici ve druhé polovině 13. století nebo počátkem 14. století. První pravdivá zmínka o vesnici pochází až z poloviny 17. století, kdy Sedlo patřilo k jindřichohradeckému panství a bylo spravováno číměřskou rychtou. Roku 1654 bylo ve vesnici celkem 33 usedlostí osazených (z toho 17 selských) a jedna pustá. Středověký původ vesnice vyplývá především z její půdorysné struktury. Zástavba velkých usedlostí je soustředěna do dvou pravidelně parcelovaných řad. Víska má obdélníkovou náves o šířce cca 100 až 120 metrů, obě kratší strany (severní a jižní) zůstaly nezastavěny. Dominantou návsi je kaple sv. Anny z let 1894–95. Je historicky dokázáno, že v Sedle přespal Jan Žižka z Trocnova, který měl spadeno na nedalekou Novou Bystřici (dříve pouze Bystřice), kterou vypálil (proto název Nová Bystřice). Důkazem jeho pobytu jsou mince, které byly nalezeny v poli za zahradou jednoho z domů.

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Nacházejí se zde Obecní rybník (v roce 2013 vyschlý a zarostlý) a dva menší rybníčky na návsi, Kaplický a menší nádržka, původně hasičská. Svojí velikostí a využitím je dominantní rybník Sedelský, který leží za vsí směrem na Bílou. Sedelský rybník napájejí potoky Bílý a Novoveský. Rybník je využíván k chovu ryb, chovu divokých kachen a zejména slouží pro místní obyvatelstvo jako rekreační. Kolem Sedla a částečně i samotným Sedlem protéká Bílý potok, který se bezprostředně za vesnicí (Sedlo) stéká s Koštěnickým potokem (dříve zvaný Hostice), přitékajícím od Číměře.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Ve třetím domě směrem od vesnice Lhota je historicky prokázáno, že nocoval Jan Žižka z Trocnova. Za stavením se našly mince z této doby. Za zmínku stojí kaple sv. Anny na návsi a krásná příroda. V zahradě domu čp. 14 stojí kaplička, na jihovýchodním okraji se nachází kříž.

Sedlo je pro své urbanistické a architektonické kvality navrženo k prohlášení za vesnickou památkovou zónu. Velice si jej oblíbil známý cestovatel a publicista Jiří Hanzelka, který zde řadu let bydlel. K nejznámějším místním akcím patří recesistický prvomájový průvod s veselicí, Fichtl Trophy – závod motocyklů do 50 cm³, nohejbalové a fotbalové turnaje, dětské dny, obecní zabijačka atd.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Počet domů podle databáze ministerstva vnitra k 9. říjnu 2009
  2. Český statistický úřad. Statistický lexikon obcí České republiky 2013. Praha: Český statistický úřad, 2013. 900 s. Dostupné online. ISBN 978-80-250-2394-5. S. 180. 
  3. Český statistický úřad. Historický lexikon obcí České republiky 1869–2005 (1. díl). Praha: Český statistický úřad, 2006. 760 s. Dostupné online. ISBN 80-250-1310-3. S. 212. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]