Přeskočit na obsah

Sebastian Englert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sebastian Englert
Narození17. listopadu 1888
Dillingen an der Donau
Úmrtí8. ledna 1969 (ve věku 80 let)
New Orleans
OceněníZáslužný kříž 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sebastian Englert, původním jménem Anton Franz Englert (17. listopadu 1888 Dillingen an der Donau8. ledna 1969 New Orleans), byl německý misionář, člen Řádu menších bratří kapucínů a odborník na jazyk a kulturu Velikonočního ostrova.

Byl čtvrtým ze sedmnácti dětí gymnaziálního profesora klasických jazyků Sebastiana Englerta. V roce 1907 maturoval na gymnáziu v Eichstättu a vstoupil do kapucínského řádu. V roce 1912 byl vysvěcen na kněze, za první světové války byl vojenským kaplanem.[1]

V roce 1922 odjel na misii do Villariky v Chile, kde se stal odborníkem na život místních Mapučů. V roce 1935 odcestoval ve službách Chilské pontifikální katolické univerzity na Velikonoční ostrov, kde od roku 1937 až do své smrti vedl samostatnou farnost. Učil také místní děti, pečoval o malomocné, sbíral lidovou slovesnost, vedl vykopávky, pořídil soupis soch moai a sestavil první slovník rapanuištiny. Své výzkumy shrnul roku 1948 v knize La Tierra de Hotu Matu'a.[2] Spolupracoval s expedicí Thora Heyerdahla, který jej označil za nekorunovaného krále ostrova.[3] Zemřel během přednáškového turné po Spojených státech a byl pohřben v Tahai na Velikonočním ostrově.

Obdržel Záslužný řád Spolkové republiky Německo, Řád Bernarda O'Higginse a Řád svatého Olafa, byl čestným členem organizace World Monuments Fund a v metropoli Velikonočního ostrova Hanga Roa je po něm pojmenována hlavní ulice i antropologické muzeum.

  1. Moe Varua Dostupné online
  2. Museo Rapanui Dostupné online
  3. Deutschlandfunk Dostupné online