Se-mu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Se-mu nebo Se-mu žen (čínsky pchin-jinem Sèmù, Sèmùrén, znaky 色目, 色目人; česky „barevnoocí“, „lidé s barevnýma očima“), bylo zkrácené označení druhé třídy obyvatelstva mongolské říše Jüan plným názvem pojmenované „různí lidé“ (čínsky v českém přepisu ke-se ming-mu č’-žen, pchin-jinem gè​sè​míng​mùzhī​rén, znaky 各色名目之人​).

Jüanská vláda rozdělila obyvatelstvo své říše do čtyř tříd lišících se sociálním postavením, zejména přístupem k úředním postům. Byli to Mongolové, Se-muové, Číňané (přesněji severní Chanové, čínsky v českém přepisu Chan-žen, znaky 漢人) a „Jižané“ (čínsky v českém přepisu Nan-žen, znaky 南人), to jest Chanové z jižní Číny. Čínské obyvatelstvo severní a jižní Číny bylo totiž vnímané jako dva odlišné národy. Do skupiny Se-mu byly zahrnuti všichni Nemongolové a Nečíňané, proto byla značně různorodá. Skládala se především z muslimů, a to středoasijských Turků, ale i Peršanů a Arabů. Dále buddhistických a křesťanských Tangutů,Tibeťanů, Ujgurů, Alanů a Rusů. K Se-muům byl přiřazen například i Marco Polo. Vedle Mongolů právě Se-muové obsazovali zodpovědná místa v administrativě nepřístupná Číňanům.

Mnozí vzdělaní Se-muové přijali čínskou kulturu a sehráli významnou roli v jejím rozvoji.[1] Po pádu jüanské říše a jejím nahrazení čínskou národní říší Ming se zbylí Se-muové vesměs asimilovali, pouze muslimové vytvořili samostatné etnikum Chuejů žijící především v severozápadní Číně.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Цветноглазые na ruské Wikipedii.

  1. MEULEMAN, Johan H. Islam in the era of globalization: Muslim attitudes towards modernity and identity. Londýn, New York : Routledge, 2002. ISBN 0700716912, 9780700716913. S. 270.