Se-mu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Se-mu nebo se-mu žen (čínsky pchin-jinem Sèmù, Sèmùrén, znaky 色目, 色目人; česky „různé druhy“, „lidé různých druhů“)[pozn. 1] bylo zkrácené označení druhé třídy obyvatelstva mongolské říše Jüan plným názvem ke-se ming-mu č’-žen (čínsky v českém přepisu ke-se ming-mu č’-žen, pchin-jinem gè​sè​míng​mùzhī​rén, znaky 各色名目之人​).

Jüanská vláda rozdělila obyvatelstvo své říše do čtyř tříd lišících se sociálním postavením, zejména přístupem k úředním postům. Byli to Mongolové; Se-muové; Chanové (čínsky v českém přepisu Chan-žen, znaky 漢人), to jest obyvatelstvo severní Číny a Mandžuska – bývalé říše Ťin – a Koreje a konečně „Jižané“ (čínsky v českém přepisu Nan-žen, znaky 南人), to jest obyvatelstvo jižní Číny z bývalé říše Jižní Sung; čínské obyvatelstvo severní a jižní Číny bylo totiž vnímané jako dva odlišné národy.

Do skupiny Se-mu byly zahrnuti všichni Nemongolové a Nečíňané, proto byla značně různorodá. Skládala se především z muslimů, a to středoasijských Turků, ale i Peršanů a Arabů. Dále buddhistických a křesťanských Tangutů, Tibeťanů, Ujgurů, Alanů a Rusů. K Se-muům byl přiřazen například i Marco Polo. Vedle Mongolů právě Se-muové obsazovali zodpovědná místa v administrativě nepřístupná Číňanům.

Mnozí vzdělaní Se-muové přijali čínskou kulturu a sehráli významnou roli v jejím rozvoji.[3] Po pádu jüanské říše a jejím nahrazení čínskou národní říší Ming se zbylí Se-muové vesměs asimilovali, pouze muslimové vytvořili samostatné etnikum Chuejů žijící především v severozápadní Číně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Občas nepřesně překládané jako „barevnoocí“, „lidé s barevnýma očima“.[1][2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Цветноглазые na ruské Wikipedii.

  1. КОБЗЕВ, А. И. Рецензия на пятый том десятитомной «Истории Китая с древнейших времен до начала XXI века». Восток (Oriens). 2017, čís. 5, s. 193–201. (rusky) 
  2. HAW, Stephen G. The Semu ren in the Yuan Empire - who were they? [online]. 2014 [cit. 2018-03-04]. Paper presented at the conference ‘Mobility and Transformations: New Directions in the Study of the Mongol Empire’ (Joint Research Conference of the Institute for Advanced Studies and the Israel Science Foundation), Jerusalem, June 29-July 4, 2014. Dostupné online. (anglicky) 
  3. MEULEMAN, Johan H. Islam in the era of globalization: Muslim attitudes towards modernity and identity. Londýn, New York: Routledge, 2002. ISBN 0700716912, 9780700716913. S. 270.