Schwerer Gustav

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Model kanónu Dora
Porovnání siluet kanónu Gustav (černě) a odpalovače balistických raket OTR-21 Točka

Schwerer Gustav (česky "Těžký Gustav") a Dora byla jména extrémně velkého železničního kanónu z druhé světové války. 22. června 1942 byla Dora přejmenována na Gustava, aby se spojenecká zpravodajská služba domnívala, že Němci mají 2 tyto superděla. Ve skutečnosti nebyl pravý Gustav nikdy dokončen. Bylo vyvinuto v letech 1934-1935 v Kruppových závodech a určeny pro ničení těžkého opevnění, zejména ve francouzské Maginotově linii. Byl však připraven k nasazení až v roce 1941, kdy už byla Francie poražena.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dělo o ráži 800 mm a délce hlavně přes 32 m vážilo téměř 1350 tun a mohlo vypálit granáty o hmotnosti až sedm tun do vzdálenosti až 47 kilometrů (protipancéřový granát o hmotnosti 5 tun). Při pokusné střelbě protipancéřovými granáty Němci zjistili, že náboj z Dory dokáže na vzdálenost 37 km prorazit 1.5 metrů tlustý pancíř. Protipancéřový granát mohl prorazit železobetonovou desku o síle až 7 m a do rostlé země vytvořil kráter o hloubce 32 m. Hlaveň se však rychle opotřebovala, čímž klesala přesnost střelby, a vydržela asi 100 výstřelů. Kanón se transportoval v rozebraném stavu ve 26 vagonech se speciální lokomotivou, k postavení na místě bylo třeba přes 4000 mužů, k obsluze asi 1500. V palebném postavení stál na třech souběžných železničních kolejích do oblouku, protože hlaveň se mohla pohybovat jen ve svislé rovině.

K vystřelení každého granátu Dora potřebovala náplň 1.75 tuny střelného prachu. Při střelbě vysokým obloukem posílala Dora granáty až do vesmírného prostoru, odkud dopadaly na cíl enormní rychlostí.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Kanóny byly navrženy v rámci přípravy na druhou světovou válku a byly určeny pro použití proti těžkým pevnostem Maginotovy linie. V této roli ale nebyly použity, protože bitva o Francii skončila dříve než byly hotovy a Wehrmacht tuto linii obešel. Kanón Dora byl použit proti Sovětském svazu při obléhání Sevastopolu, kde vypálil asi 50 granátů. Pak byl instalován u Leningradu, ale převezen zpět do Německa k úpravě. Neexistují zřejmě doklady o jeho nasazení proti Varšavskému povstání. Někdy před 22. dubnem 1945, kdy byly jeho trosky objeveny americkými vojáky v lese 50 km jihozápadně od Saské Kamenice, byl zřejmě zničen, aby se jej nezmocnil nepřítel. Dora byla instalována před Stalingradem, ale musela být bez výstřelu stažena zpět a ke konci války byla také zničena.

Šlo o největší kalibr zbraně v historii dělostřelectva a vypálil těžší granáty než jakékoliv jiné dělo. Byl překonán jen americkým třicetišestipalcovým (914 mm) bombometem Little David s dostřelem necelých devět kilometrů, použitým pouze ke zkušebním účelům.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Schwerer Gustav na anglické Wikipedii.

  1. en:Little David