Schody hrůzy (Jáchymov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Schody hrůzy
Schody hrůzy.jpg
Umístění
Umístění Důl Svornost
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Schody hrůzy či Mauthausenské schody jsou památkou na tábory nucených prací v Jáchymově. Zrekonstruovaná část schodů se nachází v Jáchymově ve svahu nad dolem Svornost a tvoří čtvrté zastavení NS Jáchymovské peklo.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Schodiště spojovalo v padesátých letech dvacátého století tábor Svornost s dolem Svornost. Překonávalo výškový rozdíl sedmdesáti metrů a bylo tvořeno 260 stupni, stejně jako schodiště v koncentračním táboře Mauthausen. I proto se tomuto schodišti mezi vězni přezdívalo „Mauthausenské schody“. Sloužilo jednak pro cesty vězňů na pracoviště, jednak pro dopravu vody, protože tábor neměl vlastní zdroj. Schodiště bylo tvořeno stupni z kulatiny se zásypem a bylo z obou stran provázeno oplocením z ostnatého drátu. Na začátku, uprostřed a na konci bylo schodiště střeženo strážní věží, tzv. špačkárnou.

Oběti[editovat | editovat zdroj]

Dne 28. září 1950 byli na schodišti při pokusu o útěk zastřeleni dva vězni – Rudolf Kindl (narozen 21. 12. 1929) a Ilja Stalev Chubenov (narozen 11. 9. 1922).

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Poprvé bylo schodiště restaurováno Hornickým spolkem Barbora po roce 1996. Pro neúdržbu se schodiště prakticky rozpadlo a zarostlo náletovou zelení. Znovuobnovení bylo provedeno spolkem Političtí vězni.cz za pomoci dalších institucí i jednotlivců.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]