Křížová cesta ke svobodě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Křížová cesta ke svobodě
Jachymov monument 1727.JPG
Základní údaje
Autor Roman Podrázský
Rok vzniku 1996
Datum odhalení 25. května 1996
Popis
Rozměry 16 kamenů různé velikosti
Materiál pískovec
Umístění
Umístění Jáchymov
Stát ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křížová cesta ke svobodě je pomník vytvořený sochařem Romanem Podrázkým jako připomínka politických vězňů nasazených za komunistického režimu v Československu k těžbě uranu na Jáchymovsku, Slavkovsku a Příbramsku. Pomník je umístěn v Jáchymově na prostranství před kostelem svatého Jáchyma a svaté Anny. Odhalen byl 25. května 1996.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pamětní místo vzniklo z iniciativy Konfederace politických vězňů. Památník byl odhalen 25. května 1996 a autorem je sochař Roman Podrázský. Tvoří jej soubor kamenů, které jsou pomníkem vězňům uranových dolů na Jáchymovsku, Slavkovsku a Příbramsku. Památník připomíná utrpení politických vězňů v uranových dolech, pomíjí však utrpení válečných a poválečných vězňů.[1]

Kamenů je celkem 16. Prvním zastavením je pískovcová plastika Brána svobody, která zpodobňuje reliéf mříže a klesající mužskou postavu. Památník nese časové označení 1948-1989 a na odvrácené straně je ženská postava, ačkoli političtí vězni pracovali v uranových dolech pouze do roku 1961 a vězněnými v těchto táborech byli jen muži.[1] Na plastiku navazuje řada pamětních kamenů s názvy bývalých pracovních táborů, ve kterých byl těžen uran, kameny nejsou řazeny podle žádného klíče.

V Jáchymově se zde každoročně na konci května setkávají bývalí političtí vězni z ČR i Slovenska u příležitosti vzpomínky, organizované Konfederací politických vězňů. Jáchymov tedy často symbolizuje utrpení způsobené komunistickým režimem v Československu. Křížová cesta ke svobodě je hlavním pietním místem vzpomínky a prvním zastavením naučné stezky „Jáchymovské peklo“.[2][3]

Sochy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Křížová cesta ke svobodě – památník politickým vězňům. uran-a-cesko-nemecka-mista-pameti.eu [online]. Uran v česko-německém příhraničí [cit. 2020-08-25]. Dostupné online. 
  2. Pražská skupina SOVF: Křížová cesta ke svobodě. Archivováno 4. 3. 2016 na Wayback Machine
  3. Pamětní místa: Jáchymov - pamětní kameny.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]