Scapa Flow

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Scapa Flow
Mapa Scapa Flow
Zeměpisné souřadnice

Scapa Flow je vodní plocha v Orknejích. Je obklopena ostrovy a s volným mořem ji spojují jen úzké průlivy. Její strategická poloha i snadná bránitelnost ji předurčovaly k využití ze strany válečných loďstev. Využívali ji již Vikingové. Před rokem 1956 sloužila po staletí jako základna Royal Navy, během první a druhé světové války sloužila dokonce jako její hlavní námořní základna. V roce 1919 zde německé posádky potopily německé hladinové lodě, které zde byly internované. V roce 1939 se jméno Scapa Flow stalo na nějakou dobu symbolem potupy Royal Navy poté, co do přísně střežené základny pronikla ponorka U-47 Güntera Priena, potopila bitevní loď HMS Royal Oak a v poklidu zase odplula.

Od roku 1970 je zde umístěn velký ropný terminál na ostrově Flotta. Na dalším z ostrovů, konkrétně Hoy, se nachází turistické centrum.Scapa Flow je oblíbenou destinací potápěčů, kteří se potápějí k vrakům lodí s výjimkou vraku HMS Royal Oak ke kterému je potápění z pietních důvodu zakázáno. Hlavní základnou Royal Navy přestala být roku 1956, kdy její funkci převzal Portsmouth.

První světová válka – incident u Scapa Flow[editovat | editovat zdroj]

Po skončení První světové války došlo k incidentu u Scapa Flow při němž bylo potopeno internované (zajaté) německé loďstvo. V návaznosti na podmínky příměří uzavřeného 11. listopadu 1918, připluly hlavní síly německého válečného loďstva dne 21. listopadu 1918 do kotviště Scapa Flow, které bylo hlavní základnou britského loďstva, kde došlo k internaci německých lodí.

Když se německý velitel kontradmirál Ludwig von Reuter dozvěděl, že dle podmínek Versailleské mírové smlouvy budou lodě předány do rukou mocností Dohody, vydal 21. června 1919 předem dohodnutý signál k jejich potopení vlastní německou posádkou. Tak bylo potopeno na 50 válečných německých lodí včetně 10 bitevních lodí a 5 bitevních křižníků.

Druhá světová válka – Günther Prien ve Scapa Flow[editovat | editovat zdroj]

Ponorka U47 pod vedením Günthera Priena pronikla do hlavní základny Royal Navy Scapa Flow 14. října 1939 a potopila tam bitevní loď třídy Revenge HMS Royal Oak a vrátila se zpět do Německa.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Oddíl – První světová válka – Incident u Scapa Flow: ŽALOUDEK, Karel. Encyklopedie politiky. Praha: Libri, 1999. ISBN 80-85983-75-3. 
  • JEŽEK, Jaromír. Přísně tajné. 1. vyd. Praha: Naše vojsko, 1969. 255 s. (Fakta a svědectví). Kapitola Admiralita s politováním oznamuje, s. 1–29. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]