Sayri Túpac

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sayri Túpac
Narození 1535
Úmrtí 1561 (ve věku 25–26 let)
Cuzco
Rodiče Manco Cápac II.
Příbuzní Túpac Amaru I. a Titu Cusi Yupanqui
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sayri Túpac (? – 1561) byl v letech 1544–1557 inkou, kterým se však stal až po zániku Incké říše a poté, co se inkové stáhly do neprostupných oblastí And do nově vybudovaného města-nezávislého státečku Vilcabamba. Byl synem svého předchůdce – inky Manca, který byl nejprve loutkovým inkou conquistadorů, později se vzbouřil, založil Vilcabambu a vedl odtud odboj. Jeho matkou byla Mancova sestra a hlavní manželka Cura Ocllo.

Život[editovat | editovat zdroj]

Sayri Túpac se stal inkou po smrti svého otce, kterého v roce 1544 zavraždili almagristéPizarrem poražení přívrženci Diega de Almagra, kterým Manco ve Vilcabambě poskytl útočiště. Pětiletý Sayri Túpac vládl v prvních letech s pomocí regentů, kteří ustoupili od násilné konfrontace se Španěli, podporovali vzájemný obchod a umožnili i příchod misionářů.

Španělský místokrál Pedro de la Gasca se neúspěšně pokoušel o to, aby vilcabambský panovník přesídlil na jím kontrolované území a mohl tak město oslabit. Úspěchu dosáhl až jeho nástupce Andrési Hurtado de Mendoza.

V roce 1557 již dospělý Sayri Túpac odešel z Vilcabamby do Limy, byl zde uvítám jako pán Peru, přijal křest a král Filip II. Španělský mu věnoval feudální léno Oropesa v posvátném údolí Inků Yucay při řece Vilcanotě. Jelikož jeho manželka byla zároveň jeho sestrou, byli oddáni až poté, co jim papež Julius III. udělil výjimku. Už v roce 1561 Sayri Túpac za neznámých okolností zemřel a dohady o tom, že byl otráven dále přiživovali nedůvěru vůči Španělům. Od jeho odchodu z Vilcabamby se novým inkou stal Titu Cusi Yupanqui.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]