Savannasaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxSavannasaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 94 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce Savannasaurus elliottorum (měřítko je 0,5 m)
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Sauropodomorpha
Infrařád Sauropoda
Čeleď Titanosauridae?
Rod Savannasaurus
Poropat et al., 2016
Typový druh
Savannasaurus elliotti
Poropat et al., 2016
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Savannasaurus („ještěr ze savany“) byl rod sauropodního dinosaura ze skupiny titanosaurů, který žil v období rané pozdní křídy, na pomezí geologických stupňů cenoman a turon (asi před 94 miliony let).

Objev a popis[editovat | editovat zdroj]

Fosilie tohoto býložravého čtvernožce byly objeveny v australském Queenslandu (nedaleko města Winton, wintonské souvrství). Holotyp s katalogovým označením AODF 660 byl objeven roku 2005 na farmě Belmont Davidem Elliottem, zakladatelem neziskové organizace Australian Age of Dinosaurs Ltd. V roce 2016 byl pak tento středně velký sauropod formálně popsán týmem australských paleontologů. Rodové jméno odkazuje k prostředí, ve kterém byly fosilie objeveny, druhové pak k rodině Elliotových, a to z důvodu jejich neobvyklé aktivity při propagování paleontologie v Austrálii.

Paleobiologie[editovat | editovat zdroj]

Podle odhadů měřil Savannasaurus na délku asi 15 metrů a jeho hmotnost se mohla pohybovat okolo 10 až 15 tun. Obratle tohoto dinosaura byly pneumatizované malými otvůrky, které snižovaly celkovou průměrnou hustotu těla i hmotnost dinosaura. Anatomické znaky svědčí o tom, že šlo o blízkého příbuzného rodu Diamantinasaurus, který žil ve stejných ekosystémech. Objev tohoto dinosaura má významné implikace pro lepší pochopení geografického rozšíření a evoluce titanosaurních sauropodů v průběhu svrchní křídy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Poropat, S.F.; Mannion, P.D.; Upchurch, P.; Hocknull, S.A.; Kear, B.P.; Kundrát, M.; Tischler, T.R.; Sloan, T.; Sinapius, G.H.K.; Elliott, J.A.; Elliott, D.A. (2016). "New Australian sauropods shed light on Cretaceous dinosaur palaeobiogeography". Scientific Reports. 6: 34467. doi:10.1038/srep34467

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]