Přeskočit na obsah

Saravát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Saravát
جبال السروات
Sarawat Mountains
Údolí Habala v pohoří Asír
Džabal Saudá - nejvyšší hora Saúdské Arábie a pohoří Asír

Nejvyšší bod3 666 m n. m. (Nabí Šu'ajb)

Nadřazená jednotkaArabská deska
Sousední
jednotky
Al-Hadžar, Etiopská vysočina
Podřazené
jednotky
Hidžáz, Asír, Jemenské hory

SvětadílAsie
StátSaúdská ArábieSaúdská Arábie Saúdská Arábie
JemenJemen Jemen
Map
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Saravát (arabsky: جبال السروات, anglicky: Sarawat Mountains, česky také Džibál as-Saravát) je rozsáhlý horský systém rozkládající se na území Saúdské Arábie a Jemenu.

Geografická charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Rozkládá se podél pobřeží Rudého moře od Akabského zálivu u hranic s Jordánskem až k jihozápadnímu cípu Arabského poloostrova v délce asi 2100 kilometrů a šířce okolo 200 kilometrů. Pobřeží Rudého moře je od Saravátu odděleno horkou suchou pouští zvanou Tiháma.

Severní část horského systému tvoří pohoří Hidžáz o délce asi tisíc kilometrů. Nejvyšší vrcholem je Džabal al-Lawz s 2 580 metry. Střední část, jižně od Mekky, tvoří pohoří Asír. Nejvyšším vrcholem této části i celé Saúdské Arábie je Džabal Saudá. Na jihu poloostrova se nacházejí Jemenské hory. Tato oblast tvoří nejvyšší část pohoří a nalezneme zde všechny vrcholy nad 3 000 metrů, včetně nejvyšší hory Nabí Šu'ajb s nadmořskou výškou 3 666 metrů.

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

Oblast Saravátu vždy poskytovala vhodnější podmínky pro osídlení než okolní suché pouště. V místech s vyšší nadmořskou výškou a větším objemem ročních srážek se proto soustřeďovala značná část populace západní části Arabského poloostrova. Horské provincie Saúdské Arábie i Jemenu proto patří mezi místa s nejvyšší hustotou zalidnění v porovnání s ostatními částmi obou zemí. Mezi nejvýznamnější města patří například Mekka, Medína, Abhá nebo Saná.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]