Salto Ángel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Salto Ángel
Salto Angel from Raton.JPG
Rozměry
Celková výška 979 m
Výška stupně 807 m
Poloha
Světadíl Jižní Amerika
Stát VenezuelaVenezuela Venezuela
Zeměpisné souřadnice
Ostatní
Vodní tok Churún
Povodí Orinoco
Poznámka Nejvyšší vodopád na světě
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Salto Ángel (španělsky Salto Ángel tj. Angelův skok, indiánským jazykem pemon: Parekupa-meru, nebo Churum-Meru, Kerepacupai Merú[1], či nejpoužívanější a oficiálně uznaný název v jazyce kmene Pemónů Kerepakupai Vená), je vodopád ve Venezuele, nejvyšší volný vodopád světa. Název dostal podle amerického pilota, hledače zlata a diamantů Jimmiho Angela, který ho objevil v roce 1935.

Vodopád je vysoký 979 metrů a voda v něm absolvuje nepřerušený volný pád dlouhý 807 metrů.[2][3] Voda padá z hory Auyantepui (Ďáblova hora) jako řeka Churún, která se později vlévá do řeky Carrao a ta do řeky Caroní, jež je jedním z velkých přítoků Orinoka. Oblast okolo vodopádu je považována za jednu z nejcennějších součástí národního parku Canaima.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Salto Ángel

Ve skalních průrvách, depresích a rozsedlinách na vrcholu náhorní plošiny Auyantepui o ploše 770 km² se zachycuje velké množství dešťové vody. Ta se stéká do jedné řeky a pak kaskádovitě padá do kotle řeky Churún. Podle posledních výzkumů může na plošině Auyantepui spadnout ročně až 7 000 mm srážek. Proud padající vody není stálý. V deštivých obdobích zaplavuje voda i deštný prales pod vodopády. Když je sucho, značná část vody se vypaří ještě než dopadne k patě skalního stupně. Pod ním se tak otevírá pohled na obrovský skalní amfiteátr, který tu voda po miliony let vyhloubila.

Venezuelský prezident Hugo Chávez předložil návrh přejmenování vodopádu na jeho původní domorodý název – Kerepakupai-Meru.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. v jazyce kmene Pemon podle Lidé a země, 04/2008 Dostupné online.
  2. Archivovaná kopie. www.lagransabana.com [online]. [cit. 2007-11-16]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-05-12. 
  3. Archivovaná kopie. www.world-waterfalls.com [online]. [cit. 2019-10-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-03-13. 
  4. Nejvyšší vodopád na světě se zřejmě dočká přejmenování. Novinky.cz [online]. 2009-12-22 [cit. 2009-12-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]