Salto Ángel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Salto Ángel
Rozměry
Celková výška979 m
Výška stupně807 m
Poloha
SvětadílJižní Amerika
StátVenezuelaVenezuela Venezuela
Zeměpisné souřadnice
Map
Ostatní
Vodní tokChurún
PovodíOrinoko
PoznámkaDruhý nejvyšší vodopád na světě
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Salto Ángel (španělsky Salto Ángel tj. Angelův skok, indiánským jazykem pemon: Parekupa-meru, nebo Churum-Meru, Kerepacupai Merú[1], či nejpoužívanější a oficiálně uznaný název v jazyce kmene Pemónů Kerepakupai Vená) je vodopád ve Venezuele, druhý nejvyšší volný vodopád světa.[2] Název dostal podle amerického pilota, hledače zlata a diamantů Jimmiho Angela, který ho objevil v roce 1933.

Vodopád je vysoký 979 metrů a voda v něm absolvuje nepřerušený volný pád dlouhý 807 metrů.[3][4] Voda padá z hory Auyantepui (Ďáblova hora) jako řeka Churún, která se později vlévá do řeky Carrao a ta do řeky Caroní, jež je jedním z velkých přítoků Orinoka. Oblast okolo vodopádu je považována za jednu z nejcennějších součástí národního parku Canaima.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Salto Ángel

Ve skalních průrvách, depresích a rozsedlinách na vrcholu náhorní plošiny Auyantepui o ploše 770 km² se zachycuje velké množství dešťové vody. Ta se stéká do jedné řeky a pak kaskádovitě padá do kotle řeky Churún. Podle posledních výzkumů může na plošině Auyantepui spadnout ročně až 7 000 mm srážek. Proud padající vody není stálý. V deštivých obdobích zaplavuje voda i deštný prales pod vodopády. Když je sucho, značná část vody se vypaří ještě než dopadne k patě skalního stupně. Pod ním se tak otevírá pohled na obrovský skalní amfiteátr, který tu voda po miliony let vyhloubila.

Venezuelský prezident Hugo Chávez předložil návrh přejmenování vodopádu na jeho původní domorodý název – Kerepakupai-Meru.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. v jazyce kmene Pemon podle Lidé a Země, 04/2008 Dostupné online.
  2. Češi dali světu nový nejvyšší vodopád. Nebáli jsme se šíleného nápadu, říkají. iDNES.cz [online]. 2022-01-02 [cit. 2022-01-08]. Dostupné online. 
  3. Archivovaná kopie. www.lagransabana.com [online]. [cit. 2007-11-16]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-05-12. 
  4. Archivovaná kopie. www.world-waterfalls.com [online]. [cit. 2019-10-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-03-13. 
  5. Nejvyšší vodopád na světě se zřejmě dočká přejmenování. Novinky.cz [online]. BORGIS, 2009-12-22 [cit. 2009-12-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]