Pemónové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pemonská dívka ve Venezuele

Pemónové neboli Taulipangové je etnická skupina jihoamerických Indiánů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Žijí v oblasti savan llanos na území Venezuely, Guyany a severní Brazílie, společně s příbuznými skupinami Makiritariů, Makušiů a Akawojů. Všichni hovoří blízce příbuznými jazyky náležícími do karibské jazykové rodiny. Žili v málo úrodné, suché oblasti, nepříliš vhodné pro tropické zemědělství. Proto se živili hlavě sběrem a lovem drobné zvěře, menší význam měl rybolov v sezónních vodních nádržích.

V jejich mytologii a náboženství hráli ústřední roli kulturní hrdinové – dvojčata Makunaima a Pia. Makunaima představuje kladný, tvůrčí princip, je kulturním hrdinou, zatímco Pia je závistivý a líný, maří bratrovo dílo a škodí jemu i lidem. Posvátným místem pro Taulipangy a ostatní indiány této oblasti byla hora Roraima. K prvnímu setkání Taulipangů s bělochy, konkrétně se Španěly, došlo na počátku 18. století. Od té doby byli z větší části christianizováni.

Ve spolupráci s Pemóny vyrábí venezuelská destilerie Destilerías Unidas S.A. gin Canaïma[1]. Při jeho výrobě jsou používány místní ručně sbírané exotické byliny a plodiny, např. acai, seje, uva de palma, kešu, copoazú. 10 % z prodejů tohoto ginu putuje na revitalizaci přírodních zdrojů a také na propagaci významu domorodých kmenů jako jsou Pemónové.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Canaima Gin. KOŘALKOVÝ SVĚT [online]. Warehouse#1 [cit. 2021-07-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]