Roraima (hora)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Roraima

Roraima

Vrchol 2810 m n. m.
Prominence 2338 m
Poznámka Nejvyšší hora Guyany
Poloha
Světadíl Jižní Amerika
Státy GuyanaGuyana Guyana
VenezuelaVenezuela Venezuela
BrazílieBrazílie Brazílie
Pohoří Guyanská vysočina
Souřadnice 5°8′36″ s. š., 60°45′45″ z. d.
Roraima
Fire.svg
Roraima
Prvovýstup 1884, Sir Everard im Thurn

Roraima (také Roraima Tepui, resp. španělsky Cerro Roraima nebo portugalsky Monte Roraima) je nejvyšší ze skupiny stolových hor známých pod názvem tepuiJižní Americe. Poprvé byla popsána anglickým cestovatelem Walterem Raleighem roku 1596. Zaujímá rozlohu 50 km², vypíná se 400 m a výše nad okolním terénem a zahrnuje trojmezí Venezuely, Brazílie a Guyany. Stolové hory v Guyanské vysočině patří k nejstarším geologickým útvarům na Zemi, které vznikly v době prekambria před dvěma miliardami let.

Tepui částečně zasahuje do venezuelského národního parku Canaima (30 000 km²) a brazilského národního parku Monte Roraima (1 167 km²).

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Náhorní plošina s průměrnou nadmořskou výškou okolo 2700 m je nejvyšší v okruhu 550 km, což je hodnota její topografické izolace. Nejbližší vyšší horou je směrem na západo-jihozápad Cerro Marahuaca.

Hlavní vrchol, pojmenovaný Maverick Rock, dosahuje výšky 2810 m a nachází se v jižní části náhorní plošiny na území Venezuely, asi 6 km jiho-jihozápadně od výše zmíněného trojmezí.

Nejvyšší bod Guyany i brazilského státu Roraima dosahuje výšky 2750 m a nachází se asi 1 km od trojmezí.

Prvovýstup[editovat | editovat zdroj]

I když jsou příkré svahy náhorní plošiny obtížně přístupné, byla první velkou tepui, která byla zdolána. Sir Everard im Thurn prošel zalesněným svahem v prosinci 1884 a vyšplhal na podivně větrem a vodou vymodelovanou náhorní plošinu. Stejná cesta se používá k výstupu dodnes.

Zřejmě zprávy z raných viktoriánských expedic na horu inspirovaly Sira Arthura Conana Doyla v roce 1912 k napsání klasického dobrodružného příběhu Ztracený svět, který byl také mnohokrát zfilmován.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]