Salome (následovnice Ježíšova)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Salome
Saint Salome.jpg
Narození 1. století
Úmrtí 1. století
Manžel(ka) Zebedeus
Děti Jakub Větší
apoštol Jan
Příbuzní Maria (sourozenec)
Funkce Apoštol
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Možná hledáte: Salome (dcera Herodiadina).

Salome, někdy i Marie Salome byla dle Markova evangelia jednou z žen, které provázely Ježíše a staraly se o něj, pak zpovzdálí přihlížely jeho ukřižování na Golgotě a posléze nakoupily vonné masti a šly za nedělního rána pomazat Ježíšovo tělo do hrobu. Podle tradice byl jejím manželem rybář Zebedeus a jejich synové Jakub a Jan patřili mezi apoštoly.

Salome je někdy řazena i mezi Tři Marie, jak další tradiční výklady označují různé tři ženy pod Křížem, které vznikaly pokusy o spojení líčení třech synoptických evangelií.

Biblické zmínky[editovat | editovat zdroj]

Evangelista Marek mezi ženami na Golgotě uvádí Marii z Magdaly, Marii, matku Jakuba mladšího a Josefa, a Salome;[1] tyto ženy Ježíše provázely a staraly se o něj, když byl v Galilei. Evangelista Matouš při líčení stejné události zmiňuje pouze Marii z Magdaly, Marii, matku Jakubovu a Josefovu, a nejmenovanou matku synů Zebedeových.[2] Evangelista Lukáš zmiňuje pouze ženy, které Ježíše doprovázely, bez uvedení jmen.[3] Podle evangelisty Jana pod křížem stály tři Marie (matka Ježíšova, sestra jeho matky, Marie Kleofášova a Marie z Magdaly) a jeho milovaný učedník.[4]

Jméno Salome v souvislosti s ukládáním do hrobu se vyskytuje opět pouze u evangelisty Marka, který zmiňuje tři ženy: Marii z Magdaly, Marii, matku Jakubovu, a Salome.[5] Evangelista Matouš zde zmiňuje pouze dvě ženy (Marii z Magdaly a ještě jinou Marii, bez Salome);[6] evangelista Lukáš opět počet ani jména žen nezmiňuje; evangelista Jan zmiňuje pouze jednu ženu, Marii Magdalskou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mk 15, 40 (Kral, ČEP)
  2. Mt 27, 56 (Kral, ČEP)
  3. Lk 23, 49 (Kral, ČEP)
  4. L 19, 25 (Kral, ČEP)
  5. Mk 16, 1 (Kral, ČEP)
  6. Mt 28, 1 (Kral, ČEP)