Salome (následovnice Ježíšova)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o novozákonní postavě Salome. Další významy jsou uvedeny v článku Salome (rozcestník).

Salome byla dle Markova evangelia jednou z žen, které provázely Ježíše a staraly se o něj, pak zpovzdálí přihlížely jeho ukřižování na Golgotě[1] a posléze nakoupily vonné masti a šly za nedělního rána pomazat Ježíšovo tělo do hrobu.[2]

(Tuto Salome nelze zaměňovat s neteří krále Héróda, která dle novozákonního příběhu o stětí Jana Křtitele – byť tam není výslovně jmenována – tančí před svým strýcem a za odměnu si od něj – navedena svou matkou Herodiadou – žádá Janovu hlavu.)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Evangelista Marek (Mk 15,40) mezi těmito ženami uvádí Marii z Magdaly, Marii, matku Jakuba mladšího a Josefa, a Salome; tyto ženy Ježíše provázely a staraly se o něj, když byl v Galilei. Evangelista Matouš na odpovídajícím místě (Mt 27,56) zmiňuje pouze Marii z Magdaly, Marii, matku Jakubovu a Josefovu, a nejmenovanou matku synů Zebedeových. Evangelista Lukáš (Lk 23,49) zmiňuje pouze ženy, které Ježíše doprovázely, bez uvedení jmen. Podle evangelisty Jana (J 19,25) pod křížem stály tři Marie (matka Ježíšova, sestra jeho matky, Marie Kleofášova a Marie z Magdaly) a jeho milovaný učedník.
  2. Jméno Salome se vyskytuje opět pouze u evangelisty Marka (Mk 16,1), který zmiňuje tři ženy: Marii z Magdaly, Marii, matku Jakubovu, a Salome. Evangelista Matouš na příslušném místě (Mt 28,1) zmiňuje pouze dvě ženy (Marii z Magdaly a ještě jinou Marii, bez Salome); evangelista Lukáš opět počet ani jména žen nezmiňuje; evangelista Jan zmiňuje pouze jednu ženu, Marii Magdalskou.