Sajama

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sajama
Nevado Sajama
Vrchol6542 m n. m.
Prominence2428 m
Izolace733 km → Llullaillaco
SeznamyUltraprominentní hory
Andské šestitisícovky #13
Nejvyšší hory amerických zemí #4
Poznámkanejvyšší hora Bolívie
Poloha
SvětadílJižní Amerika
StátBolívieBolívie Bolívie
PohoříAndy
Souřadnice
Sajama
Sajama
Prvovýstup1939, Piero Ghiglione a J. Prem
Typneaktivní stratovulkán
Horninaandezit
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sajama (španělsky Nevado Sajama) je vyhaslý stratovulkán, který je s výškou 6542 m n. m. nejvyšší horou Bolívie. Nachází se v jihozápadní části země v departementu Oruro, asi 20 km od hranic s Chile, v Národním parku Sajama. Vulkán je tvořený převážně andezitovými horninami a posetý četnými lávovými dómy. Hora má poměrně pravidelný kuželovitý tvar s výrazným vrcholovým ledovcem.

Výstup[editovat | editovat zdroj]

Technicky není výstup na Sajamu obtížný, komplikací je vysoká nadmořská výška vyžadující dobrou aklimatizaci. Normální výstupová trasa vede ze západu z vesnice Sajama do základního tábora pod západní stěnu a poté po severozápadním hřebenu. Často je využíván výškový tábor v 5700 metrech. Následuje strmý (cca 55°) výstup na skalnatý hřebínek a po ledovci na vrchol. Obtížnost výstupu je ohodnocena stupněm AD. Přesto, že výstup není technicky náročný, bývá méně frekventovaný než další bolivijská šestitisícovka Huayna Potosí.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Výstup na Nevado Sajama - nejvyšší vrchol Bolívie [online]. pohora.cz, 2011-4-4 [cit. 2015-06-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-06-10. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]