Saint-Raphaël

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Saint-Raphaël
radnice
radnice
Saint-Raphaël – znak
znak
Saint-Raphaël – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška0 až 560 m n. m.
Časové pásmoGMT+1
StátFrancieFrancie Francie
RegionProvence-Alpes-Côte d'Azur
DepartementVar
ArrondissementDraguignan
KantonSaint-Raphaël
Saint-Raphaël
Saint-Raphaël
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha89,59 km²
Počet obyvatel36 027 (2019)
Hustota zalidnění402,1 obyv./km²
Etnické složení96 % Francouzi, 0,7 % Alžířané, 0,5 % Tunisané, 0,3 % Maročané, 2,5 % ̥ostatní (Portugalci, Španělé, Arméni)
Správa
Statusměsto
StarostaFrédéric Masquelier
Oficiální webwww.ville-saintraphael.fr
E-mailmonsieurlemaire@ville-saintraphael.fr
Telefonní předvolba+ 0473
PSČ83700
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Saint-Raphaël (provensálsky Rafelencs) je francouzské město a přístav ve stejnojmenném kantonu, v departementu Var, v arrondissementu Draguignan, v regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur v jihovýchodní Francii. Je známo jako klimatické lázně a letovisko na cestě mezi Cannes (24 km), Saint-Tropéz (20 km) a Nice.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Městská aglomerace se rozkládá v širokém pásu území od přístavu po úbočí hor dvou masivů (Massif Esterel a Massif Maures) až do výšky 560 metrů nad mořem, ve výšce 767 metrů stojí poutní kaple Panny Marie andělů (Notre Dame des Anges), pod vrcholem Montagne de Lachens o výšce 1712 metrů. V horách byly v době římské antiky doly na vzácný modrý porfyr, užívaný na sarkofágy a sloupy paláců i chrámů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pobřeží bylo osídleno od pravěku a kromě archeologickách nálezů se v okolí dochovaly dva megality (dolmén v La Gastée, menhír ve Veyssière). V období římské říše vznikl přístav Portus Agathonis na křižovatce silnic Via Iulia Augusta a Via Aurelia. První křesťanské osídlení bývá spojováno s poustevníkem svatým Honoratem z Arles († 430), který v Esterelu obýval jeskyni Sainte-Baume a založil opatství Lérins. V 8.-10. století dobyli území Saracéni, vyhnaní až roku 973. První písemná zmínka o obci Sanctus Raphaelus je z roku 1065. Původně rybářská vesnice byla nazvána podle archanděla Rafaela, patrona rybářů. Ve znaku jej má jako strážného anděla vedoucího dítě. Obec i její okolí patřilo pod správu benediktinů z Lérinsu a opatství Saint-Victor z Marseille.

Na moderní město byla obec rozšířena a dosídlena během 19. století spojením se sousedním městem Fréjus. V roce 1799 zde přistála loď s Napoleonem Bonapartem, před jeho státním převratem v Paříži. Ve druhé polovině 19. století začala výstavba lázeňských domů a rezidencí, která pokračovala i v poválečných a meziválečných letech.

Za první světové války v roce 19̈15 zde byl vybudován vojenský tábor. Pobřežní dvoukolejné železniční spojení mezi Saint-Raphaëlem a Nice prochází přes vysoký viadukt postavený na pobřeží v připojené obci Anthéor. Tyto tratě měly během druhé světové války strategický význam. Vozily se tudy dodávky proviantu a zbraní francouzským vojenským jednotkám. Od září 1943 do února 1944 byl viadukt z Anglie třikrát bombardován, celkem 31 bombardovacími letadly Lancaster. Letadla druhého náletu letěla na Rabat do Maroka a ze třetího náletu na Sardinii. Jeden Lancaster z prvního náletu se ztratil a nepřátelská palba na viadukt směřovala na město i z lodí na moři. Při útocích bylo zabito 8969 obyvatel, ale železniční spojení nebylo přerušeno. 15. srpna 1944 došlo v rámci operace Dragoon k vylodění Spojenců na pláži.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Město a jeho okolí slouží především službám spojeným s turistickým ruchem, je spojnicí na cestě ze Saint Tropéz do Nice.

Památky[editovat | editovat zdroj]

 • Kostel San Rafeu (archanděla Rafaela, patrona obce) - postaven ve 12. století v románském provensálském stylu, sloužil obyvatelům také jako refugium (pevnost), věž připomíná stavby templářů, proto bývá někdy označen jako templářský kostel; nyní odsvěcen slouží jako památník; z návrší je panoramatický výhled na město
 • Bazilika Panny Marie Vítězné, trojlodní stavba v novobyzantském stylu, vybudovaná ve 2. polovině 19. století na památku vítězství křesťanských států Středozemí nad tureckou flotilou admirála Aliho Paši a sultána Selima II. v námořní bitvě u Lepanta. V roce 2004 jí Jan Pavel II. udělil titul Basilica minor.
 • chrámy: arménský, řecký ortodoxní, protestantský, mormonů, kaple.
 • Dolmen de la Gastée (také Gastet) - pravěká megalitická stavba z období neolitu, stojí poblíž Saint-Raphaël, východně od Cabasse
 • Zlatý ostrov (Île d'Or) – opevněný ostrůvek s věží z období Saracénů
 • Calanque d'Anthéor - připojená obec s památným viaduktem
 • Archeologické muzeum
 • Muzeum Louise de Funèse, otevřeno roku 2019[1]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

 • Alphonse Karr (1808–1890) - francouzský spisovatel a žurnalista, zasloužil se o rozvoj města, zemřel zde
 • Capucine (1928–1990) - francouzská herečka
 • Earvin Ngapeth (* 1991) - francouzský volejbalista

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]