Přeskočit na obsah

Sŏ Čä-pchil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sŏ Čä-pchil
Rodné jméno서재필 a 徐載弼
Narození7. ledna 1864 nebo 1866
Posŏng
Úmrtí5. ledna 1951
Filadelfie
Příčina úmrtírakovina
Alma materUniverzita George Washingtona
Univerzita Keió
Perelmanova fakulta medicíny Pensylvánské univerzity
Lékařská škola Univerzity George Washingtona
Povolánínovinář, politik, lékař, politický aktivista, filozof a autor autobiografie
ZaměstnavatelPensylvánská univerzita
Nábož. vyznáníprotestantismus
ChoťMuriel Mary Armstrong[1]
RodičeSoh Kwang-hyo
PříbuzníGeorge Buchanan Armstrong (tchán)[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sŏ Čäpchil (korejsky 서재필, 7. ledna 1864 okres Posŏng – 5. ledna 1951 Norristown), v americkém exilu působící pod jménem Philip Jaisohn, byl vůdčí osobností korejského hnutí za nezávislost. Publikoval také pod uměleckými jmény Songdžä a Ssanggjŏng. Založil noviny Tongnip Sinmun vydávané v letech 1896–1899, které byly prvními novinami v hangulu.

Byl jedním z organizátorů neúspěšného puče v roce 1884 a následně uprchl do Spojených států amerických. Vystudoval lékařství. V rámci změny poměrů po konci první čínsko-japonské války se v roce 1895 mohl vrátit do Korey. Věnoval se osvětě a publikační činnosti a snažil se o Koreu, která by byla nezávislá na Číně, aniž by příliš upadla do vlivu Japonska nebo Ruska. V roce 1898 ovšem musel čelit obvinění, že se snaží svrhnout monarchii a nastolit republiku, takže u vlády upadl v nemilost a vrátil se do Spojených států amerických. Tam se v roce 1899 účastnil Španělsko americké války a následně pracoval v Nemocnici Pensylvánské university. Do větší práce pro nezávislost Koreje se pustil opět po roce 1919, kdy organizoval aktivity korejských přistěhovalců, které měly zapůsobit na vládu Spojených států amerických, aby podporovala nezávislou Koreu. V roce 1924 vyčerpal peníze, vyhlásil bankrot a vrátil se k lékařství.

Do Korey se ještě vrátil po kapitulaci Japonska, ale odmítl nabídky, aby kandidoval na prezidenta, a v roce 1948 se znovu vrátil do Spojených států amerických.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Soh Jaipil na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]