Rudolf Stejskal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Rudolf Stejskal (rozcestník).
MUDr. Rudolf Stejskal
Narození 29. května 1904
České Budějovice
Úmrtí 20. května 1951 (ve věku 46 let)
České Budějovice
Povolání lékař, divadelní a hudební kritik, redaktor
Příbuzní Josef Stejskal (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Rudolf Stejskal (29. května 1904, České Budějovice20. května 1951, České Budějovice) byl český lékař, hudební a divadelní kritik, básník, redaktor a amatérský hudebník. Spolu se svým bratrem Josefem Stejskalem patřil k spoluzakladatelům českobudějovického avantgardního uměleckého sdružení Linie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po studiu lékařské fakulty se vrátil do Českých Budějovic. Byl spoluzakladatelem a jedním z hlavních organizátorů českobudějovické avantgardní skupiny Linie a členem redakčního kruhu časopisu Linie. Koncem roku 1935 se stal odpovědným redaktorem časopisu po Josefu Bartuškovi, v posledním ročníku vydaném roku 1938 ho na místě šéfredaktora vystřídal Jiří Linhart. Za druhé světové války byl stejně jako jeho bratr Josef zatčen gestapem a až do konce války vězněn v koncentračním táboře Buchenwald.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Byl jedním z nejaktivnějších členů redakce časopisu Linie. Během šesti ročníků napsal do časopisu 130 článků, většinou fundované recenze koncertů a divadelních představení. Dělal také rozhovory s hudebníky a skladateli, zabýval se teorií kritiky a reklamy. Roku 1936 vydal knihu epigramů Pro domo nostra v netradičním kapesním formátu a na ručním papíru, kterou věnoval přátelům ze skupiny Linie.[1] Jeho epigramy později vyšly v antologii české poezie Kupte si štěstí v bazaru (1983).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zdeněk Stolbenko, in: Jaroslav Anděl, 2004, s. 271

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jaroslav Anděl, Avantgarda o mnoha médiích: Josef Bartuška a skupina Linie 1931 - 1939, kat. 280 s., Obecní dům Praha 2004, ISBN 80-86339-25-4
  • Zdeněk Stolbenko, Od Linie po Fotos, magisterská diplomová práce, FAMU Praha 1998
  • Kupte si štěstí v bazaru: Česká poezie 20. století ve znamení humoru, 340 s., Československý spisovatel, Praha 1983
  • Karel Valter, Linie: vzpomínky na českobudějovickou avantgardní uměleckou skupinu a lidi kolem ní, 136 s., Jihočeské nakladatelství České Budějovice 1980

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]