Rotonde de la Villette

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rotonde de la Villette
2012 Rotonde de la Villette.jpg
Základní informace
Architekt Claude Nicolas Ledoux
Poloha
Adresa Quartier de la Villette, FrancieFrancie Francie
Ulice place de la Bataille-de-Stalingrad a boulevard de la Villette
Souřadnice
Další informace
Kód památky PA00086761
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rotonde de la Villette (česky Rotunda Villette) je jedna z dochovaných bran městských hradeb v Paříži. Nachází se na náměstí Place de la Bataille-de-Stalingrad v 19. obvodu. Brána byla součástí tzv hradeb Fermiers généraux, které sloužily ke kontrole zdaněného zboží dováženého do Paříže. Dnes je využívána ke kulturním akcím.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stavbu navrhl architekt Claude Nicolas Ledoux (17361806). Výstavba proběhla v letech 17841788 jako součást hradeb Fermiers généraux kontrolující zdaněné zboží dovážené do Paříže. V budově se nacházely kanceláře daňových úředníků a sklady pro zboží obchodníků přicházejících do Paříže.

Za Velké francouzské revoluce byla daňová kontrola v roce 1791 zrušena a stavba sloužila v letech 18301860 jako kasárna městské policie a poté v letech 18651921 jako sklad soli.

Existence Rotundy Villette byla několikrát ohrožena. Při demolici hradeb během přestavby Paříže za Druhého císařství nebo při rozšíření Paříže v roce 1860. Za Pařížské komuny v roce 1871 vyhořela a byla obnovena, zatímco dvě sousední brány Barrière de La Villette a Barrière de Pantin byly zbořeny. Naposledy byla ohrožena při stavbě linky 2 pařížského metra v letech 19001903. Linka vede po viaduktu u jihozápadní strany stavby.

Od roku 1907 je brána chráněná jako historická památka.

V roce 1960 se zde usídlila Komise staré Paříže, která se v roce 2004 přesunula do ulice Rue Cadet v 9. obvodu.

V roce 2009 byla stavba renovována a slouží ke kulturním účelům.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Vnitřek

Architekt Claude Nicolas Ledoux navrhl budovu pro čtyřicet kanceláří se vstupem odkazující na antické propyleje. Stavba kombinuje jednoduché tvary inspirované antickou architekturou a italskou renesancí se čtvercovým půdorysem řeckého kříže a mohutnou vnitřní okrouhlou stavbou na způsob palladiánské architektury. V přízemí je na každé straně portikus, který tvoří osm krátkých masivních dórských sloupů nesoucí kladí a trojúhelníkový fronton. V horní části stavby vede po obvodu galerie tvořená oblouky ze 40 dórských sloupů. Střecha má tvar úzkého trychtýře, který slouží jako okulus pro osvětlení kruhového centrálního nádvoří. Budova je pod střechou po obvodu zdobená vlysem se střídajícími se metropy a triglyfy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rotonde de la Villette na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]