Komise staré Paříže

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Komise staré Paříže (fr. Commission du Vieux Paris) je odborná poradní komise, kterou založil v roce 1897 tehdejší prefekt Justin Germain Casimir de Selves. Komise sídlí od roku 2004 v městském paláci Hôtel Cromot du Bourg na adrese Rue Cadet č. 9 v 9. obvodu. Předsedou komise je pařížský starosta. Jejím hlavním úkolem je podílet se na politice územního plánování v Paříži jako poradní sbor.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Komise se věnuje zejména zachování památek v Paříži, které nejsou chráněny jako historické památky a archeologických nalezišť. Komise se schází jednou za měsíc, aby posoudila demoliční povolení zaslaná na Ředitelství územního plánování města Paříže, kterých je ročně zhruba 1000, a projednala záležitosti pařížských kulturních památek jako jsou studie proveditelnosti při přestavbách a rekonstrukcích apod.

Komise má 55 členů s různou odborností: vědci, novináři odborných časopisů, předsedové sdružení, volení zastupitelé radnic a zástupci státní správy.

Komise od roku 2004 vydává dvakrát ročně časopis Paris Patrimoine: Histoire de l'architecture et archéologie (Pařížské dědictví: Dějiny architektury a archeologie), který navazuje na časopis Cahiers de la Rotonde vydávaný v letech 19782001. Zprávy ze zasedání jsou od roku 2006 k dispozici na internetových stránkách města Paříže.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Commission du Vieux Paris na francouzské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]