Ron Chuldaj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ron Chuldaj
Ron Chuldaj
Ron Chuldaj
Narození: 26. srpna 1944 (70 let)
Chulda, Britský mandát Palestina
Civilní činnost: starosta Tel Avivu
Vojenská kariéra
Hodnost: Brigádní generál (Tat Aluf)
Doba služby: 1963–1989
Sloužil: Izrael Izrael
Složka: Israel Air Force Flag.svg Izraelské vojenské letectvo

Brigádní generál Ron Chuldaj (hebrejsky: רון חולדאי‎, 26. srpna 1944) je izraelský politik, bývalý bojový pilot a současný starosta Tel Avivu. V roce 1944 se narodil polským rodičům, původem z Lodže, v kibucu Chulda (jehož jméno přijal). Vystudoval Historii na Telavivské univerzitě a Auburnské univerzitě v Montgomery (Alabama), Air Force Air War College na Maxwellově letecké základně v Montgomery a Advanced Management Program na Wharton College na University of Pennsylvania.

Během dvaceti šesti let své vojenské kariéry u Izraelského vojenského letectva (1963–1989) sloužil jako bojový pilot a zastával několik pozic jako starší důstojník. Jako brigádní generál sloužil u Letecké školy pro bojové piloty. Sloužil rovněž jako koordinátor vládního úřadu a supervizor civilních projektů u letectva.

Z aktivní vojenské služby odešel roku 1989 a načež vstoupil do soukromého sektoru. O tři roky později se stal ředitelem prestižní střední školy Gymnázium Herzlija a v této funkci setrval šest let.

Jako člen Strany práce byl poprvé zvolen starostou Tel Avivu v roce 1998 a následně byl znovu zvolen ve volbách v roce 2003, kdy získal 62 % hlasů.[1]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ron Huldai na anglické Wikipedii.

  1. Likud loses control of several major cities [online]. Haaretz, [cit. 2008-09-19]. Dostupné online. (anglicky)