Chajim Levanon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Chajim Levanon
חיים לבנון
Chajim Levanon (vpravo) a prezident Jicchak Ben Cvi v roce 1952.

6. starosta Tel Avivu
Ve funkci:
13. dubna 1953 – 1959
Předchůdce Jisra'el Rokach
Nástupce Mordechaj Namir

Narození 1899
Úmrtí 1986
Profese politik
Commons Kategorie Chaim Levanon
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chajim Levanon (hebrejsky: חיים לבנון; rodným jménem Chajim Josef Levinstein; 18991986) byl izraelský politik, který v letech 1953 až 1959 zastával funkci starosty izraelského města Tel Aviv, a jeden z hlavních zakladatelů Telavivské univerzity.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v polském Krakově jako Chajim Josef Levinstein. Získal tradiční židovské vzdělání v ješivě a poté studoval zemědělské inženýrství na Jagellonské univerzitě v Krakově. V roce 1927 podnikl aliju do britské mandátní Palestiny a po příjezdu se stal učitelem na gymnáziu Echad ha-Am ve městě Petach Tikva. V roce 1928 se oženil s Miriam Levit Šamrotovou.

Polická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Levanon patřil mezi zakladatele mládežnického hnutí Všeobecných sionistů a posléze se stal jedním z jeho představitelů. Rovněž tak pomáhal založit a následně vedl organizaci civilního bydlení. V roce 1936 se stal předsedou volebního výboru města Tel Aviv a generálním tajemníkem odborového svazu Všeobecných sionistů.

V roce 1951 byl zvolen do telavivské městské rady, kde od roku 1952 působil jako místostarosta. Poté, co Jisra'el Rokach rezignoval na svou funkci v důsledku jmenování ministrem izraelské vlády, byl Chajim Levanon 13. dubna 1953 zvolen starostou Tel Avivu. Svou funkci pak obhájil ve volbách do městských zastupitelstev, které se konaly o dva roky později.

Levanon patřil mezi hlavní zakladatele Telavivské univerzity, o jejíž založení se zasadil během svého působení ve funkci telavivského starosty. Po smrti byla na jeho počest pojmenována jedna z hlavních ulic ve městě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chaim Levanon na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]