Roméo Dallaire

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Roméo Dallaire
Darfur-Rally 019.jpg
Narození 25. června 1946 (72 let)
Denekamp
Alma mater Royal Military College of Canada
Zaměstnavatel Organizace spojených národů
Ocenění Grand Officer of the National Order of Quebec (2005)
důstojník Záslužné legie
Freedom Award
Důstojník Řádu Kanady
legionář Záslužné legie
Politické strany Senate Liberal Caucus (od 2014)
Liberální strana Kanady
Funkce Member of the Senate of Canada (2005–2014)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Roméo Dallaire (2007)

Generálporučík Roméo Alain Dallaire (* 25. června 1946 v Denekampu v Nizozemí) je kanadský voják, politik, humanista a spisovatel. Světově známým se stal jako velitel UNAMIR (mírové mise OSN ve Rwandě), v kteréžto funkci se marně snažil zabránit rwandské genocidě. Je autorem knihy Shake Hands with the Devil (později zfilmované), která shrnuje jeho pohled na to, co se ve Rwandě událo, a obviňuje OSN, že se svojí nečinností stala spoluviníkem na této genocidě. V roce 2005 byl zvolen senátorem.

Romeo Allain Dallaire se po návratu do Kanady pokusil o sebevraždu. Natolik jej zasáhlo to, že nedostal oprávnění zasáhnout.

Citáty[editovat | editovat zdroj]

  • "Vstupujeme do éry, kdy pomáháme a bojujeme za filozofii života, ideologii, že člověk je člověk. Všichni jsme stejní."

Film[editovat | editovat zdroj]

  • Podat ruku ďáblovi (Shake Hands with the Devil: The Journey of Roméo Dallaire), historický/válečný/drama Kanada 2007, Režie: Roger Spottiswoode; Hrají: Roy Dupuis (Romeo Dallaire), Deborah Kara Unger, Jean-Hugues Anglade, Tom McCamus, Patrice Faye
  • Hotel Rwanda (Hotel Rwanda), Velká Británie/USA/Itálie/JAR 2004, Režie: Terry George; Hrají: Don Cheadle (Paul Rusesabagina), Sophie Okonedo (Tatiana Rusesabagina), Nick Nolte (Colonel Oliver - postava inspirovaná Roméem Dallairem), Hakeem Kae-Kazim (George Rutaganda), Mothusi Magano (Benedict), Joaquin Phoenix (Jack Daglish), Cara Seymour (Pat Archer), Jean Reno (Mr. Tillens)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]