Liberální strana Kanady

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Liberal Party of Canada
Parti libéral du Canada
Datum založení: 1. července 1867
Předseda: Michael Ignatieff
Sídlo: 81 Metcalfe St,
Suite 400
Ottawa, Ontario
K1P 6M8
Ideologie:
Barvy: červená
Oficiální web
http://www.liberal.ca

Liberální strana Kanady (anglicky: Liberal Party of Canada, francouzsky: Parti libéral du Canada), hovorově známá jako the Grits, je kanadská politická strana. V kanadském politickém spektru se strana řadí od středu až k levému středu. Strana je oficiální opoziční stranou od voleb v roce 2006. Strana je nejstarší politickou stranou, která funguje na federální úrovni. Je jedinou stranou, jenž přetrvala ještě z dob kanadské konfederace. Liberální strana dominovala kanadské politice po většinu její historie a ve 20. století vláda téměř 69 let, což je mnohem více, než jakákoli jiná strana ve vyspělých zemích.

Michael Ignatieff se stal současným předsedou strany v květnu 2009.

Program[editovat | editovat zdroj]

V současné době má Liberální strana ve svém programu mnoho názorů z levého i pravého křídla politického spektra. V letech 19932006, kdy byla vládní stranou, silně prosazovala vyrovnaný rozpočet a eliminaci dluhu z federálního rozpočtu tak, že v roce 1995 omezila výdaje na sociální programy. Prosadila rovněž legalizaci sňatku osob stejného pohlaví, užití marihuany pro lékařské účely a navrhla kompletní zrušení trestů za držení malého množství této látky. Strana má obecně liberální názory na řadu sociálních záležitostí jako je například interrupce. Naproti tomu, i v této straně existuje sociálně konzervativní křídlo.

Regionální strany[editovat | editovat zdroj]

Každá provincie a jedno teritorium mají svoji vlastní Liberální stranu. Vztah mezi provinčními stranami a tou federální je individuální dle každé provincie. Například ty z Britské Kolumbie, Alberty, Ontaria a Quebecu jsou neformálně propojeny s Liberální stranou na federální úrovni. Severozápadní teritoria a Nunavut mají bezpartijní vlády a legislativy.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]