Román pro muže

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Román pro muže
Původní název Román pro muže
Země Česko
Jazyk čeština
Délka 95 minut
Žánr komedie / drama
Námět a scénář Michal Viewegh
Režie Tomáš Bařina
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Miroslav Donutil
Miroslav Vladyka
Vanda Hybnerová
Táňa Pauhofová
Jan Budař
Filip Čapka
Pavel Řezníček
Produkce Rudolf Biermann
Hudba Zdeněk Vřešťál
Výroba a distribuce
Premiéra 23. září 2010
Distribuce Bontonfilm
Román pro muže na ČSFD 
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Román pro muže je český film Tomáše Bařiny z roku 2010. Jde o zfilmovaný literární bestseller českého spisovatele Michala Viewegha.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Film vypráví příběh tří sourozenců – státního zástupce Cyrila (Miroslav Donutil), Bruna (Michal Vladyka) a reportérky Anety (Vanda Hybnerová), z důvodu předčasné smrti rodičů mají silnější pouto, než bývá zvykem. Tři sourozenci – tři rozdílné povahy. Odjíždějí na tradiční výlet (platí ho Cyril) na Slovensko do Vysokých Tater, vzhledem k nevyléčitelné nemoci Bruna do nejlepšího hotelu spolu s prostitutkou jménem Tali (Táňa Pauhofová). Ta má Brunovi splnit všechna jeho poslední přání.

Bruno i Aneta jsou však v rolích outsiderů a nedokáží odporovat dominanci Cyrila, který určuje, co, kdy a jak se bude dít. Bruno má vzhledem k neodvratnému konci své existence jiné priority nežli si představuje Cyril, který mu vnucuje sex s Tali. Tali je přítelkyně pasáka Reného, který ji Cyrilovi na akci do Tater pronajal. Cyril dává na každém kroku najevo svou aroganci a nadřazenost. Když se jeho bratr Bruno k ničemu nemá, ujme se sám iniciativy a vyspí se s Tali. Přizná to i Renému, který mu slíbí pomstu. René se rozhodne Cyrila zabít, je však zadržen i se společníkem Šimim slovenskou policií.

V epilogu Bruno umírá a Cyril organizuje trachtu (posmrtnou hostinu na počest zemřelého). Sestra Aneta se dokáže vzepřít a odmítne účast. Cyril poprvé pocítí lítost. V jeho automobilu značky BMW na něj čeká těhotná partnerka Tali, která má ráda pěkné věci…

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Miroslav Donutil Cyril
Miroslav Vladyka Bruno
Vanda Hybnerová Aneta
Táňa Pauhofová Tali
Jan Budař René
Filip Čapka Šimi
Pavel Řezníček Alan
Agnes Gubíková recepční
Igor Chmela
Pavel Šimčík
Lukáš Langmajer
Pavlína Jurková
Jana Štěpánová
David Šír

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]