Rodina Smolíkova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rodina Smolíkova
Země původu Maďarsko
Jazyk maďarština
Počet řad 3
Počet dílů 39
Rodina Smolíkova na IMDb

Rodina Smolíkova je maďarský animovaný seriál. Seriál byl postupně tvořen Józsefem Neppem a Józsefem Romhányim ve studiu PannóniaFilm v letech 1968 - 1978. V původním jazyce se jmenoval Mézga család[1], čemuž odpovídá český překlad, ale například v angličtině se používá maďarské příjmení rodiny a název The Mézga Family. Ve slovenštině se seriál jmenuje Miazgovci, v italštině La famiglia Mezil, v němčině Familie Metzger a v bulharštině Семейство Мейзга. Snad ve všech jazycích, do kterých byl seriál přeložen, měl a dosud také má velký úspěch[zdroj?].

Postavy[editovat | editovat zdroj]

 • Pepa Smolík
 • Gábi Smolíková
 • Ládínek Smolík
 • Týna Smolíková
 • Zorro/Zóór
 • Žofie (kočka)
 • Mafie (kočka)
 • Dr. Otta Halíř

Členové rodiny[editovat | editovat zdroj]

Hlavou rodiny je Pepa Smolík (Mézga Géza), který ale tuto svou funkci příliš nezvládá, čemuž napovídá již znělka seriálu, kde se mu celá rodina zřítí na hlavu. Jeho manželkou je Gábi (Paula), která toho ale často lituje a komentuje větou „Proč jsem si já nešťastná nevzala Pištu Hufnágla!“ Starším z jejich potomků je přidrzlá a rádoby dospělá puberťačka Týna (Kriszta). K ní neodmyslitelně patří také kočka, jejíž jméno má v české verzi seriálu zvláštní minulost - překladatelům se nelíbil hanlivý význam jména Mafie (Maffia), tak ji nazvali Žofka, jenže v další sérii byl význam jména nutný, kvůli smyslu děje jednoho z dílů, takže ji museli přejmenovat a na začátek této série nacpali větu „Žofinku jsme oplakali.“ Týniným mladším bratrem je dvanáctiletý geniální flákač Ládínek (Aladár), který vlastní taktéž geniálního psa jménem Zorro (Blöki).

Série[editovat | editovat zdroj]

Doposud vznikly tři třináctidílné série tohoto seriálu, každá s jinou zápletkou.

Odkaz budoucnosti aneb Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy[editovat | editovat zdroj]

Život obyčejné budapešťské rodinky je poznamenán tím, že geniálnímu Ládínkovi se podaří navázat kontakt se svým potomkem, žijícím někdy kolem 33. století, jehož celé jméno zní Smolík lomeno osmi to celé na druhou. Zkráceně mu říkají Sm Lom Os (MZ/X). Tento potomek se snaží řešit nejrůznější problémy Smolíkových tím, že jim posílá vynálezy z jeho doby, které ale vše ještě víc zkomplikují. Tato série vznikla v roce 1969.

Díly [2][editovat | editovat zdroj]

 1. Dálkový servis
 2. Zázračné pilulky
 3. Autopatálie
 4. Meteoromutomotor
 5. Robot
 6. Létající talíř
 7. Mozková živice
 8. Usměrňovač času
 9. Transmisní indikátor vůle
 10. Urychlovač úrody
 11. Neviditelní
 12. Alfa beat
 13. Superdům

Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka[editovat | editovat zdroj]

Jak napovídá již název, hlavním hrdinou této série je Ládínek, který tentokrát sestrojí vesmírnou loď Gulivera 5, se kterou putuje na nejrůznější planety. Společnost mu při jeho cestách dělá pouze pes Zorro, který v této sérii umí mluvit. Série vznikla v roce 1972.

Vzhledem k přítomné společenské satiře nemohly být v komunistickém Československu vysílány díly Placatá Planeta a Na hlavu postavená Planeta. U ostatních dílů byly vystříhány některé scény.

Díly [3][editovat | editovat zdroj]

1. Placatá Planeta 2. Pohádková Planeta 3. Bláznivá Planeta 4. Planeta Strojů 5. Zpívající Planeta 6. Planeta Zločinu 7. Proměnlivá Planeta 8. Zrychlená Planeta 9. Válečná Planeta 10. Pravěká Planeta 11. Planeta Splněných přání 12. Planeta Vodních duchů 13. Na hlavu postavená Planeta

Podivuhodné prázdniny rodiny Smolíkovy[editovat | editovat zdroj]

Gábi se po dlouhé době ozve její láska z mládí - Pišta Hufnágl (Hufnágel Pisti) a pošle jí pět letenek, ať za ním s celou rodinou přiletí. Zlákán letenkou zdarma se k nim připojí jejich soused Dr.Halíř (Máris). Společně pak procestují téměř celý svět při hledání Pišty Hufnágla. Série vznikla roku 1978.

Díly [4][editovat | editovat zdroj]

 1. K protinožcům
 2. Hurá na Floridu!
 3. Tuleň s doutníkem
 4. Ostrov tisíce duchů
 5. Z deště pod okap
 6. Kapitán se skleněným okem
 7. Ve spárech mafie
 8. Milión dolarů
 9. Pohřbeni zaživa
 10. Chybný krok
 11. Černé zlato
 12. Falešní přátelé
 13. Konečně doma!

Nová série (Smolíkovi a počítač)[editovat | editovat zdroj]

Podle maďarských médií se měla v roce 2006 začít natáčet nová 13dílná série Smolíkovi a počítač (maďarsky: A Mézga család és a számítógép), ve které se měla rodina Smolíkova seznamovat s internetem a počítačovou technikou vůbec. Kvůli hospodářské krizi v zemi ale byl projekt odložen.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. ADAMOVIČ, Ivan. Encyklopedie fantastického filmu. Praha : Cinema, 1994. ISBN 80-901675-3-5. Kapitola Fantastický žánr na televizní obrazovce, s. 201.  
 2. Přehled dílů — Odkaz budoucnosti aneb Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy — Česká televize [online]. Česká televize, [cit. 2015-12-26]. Dostupné online.  
 3. Přehled dílů — Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka — Česká televize [online]. Česká televize, [cit. 2015-12-26]. Dostupné online.  
 4. Přehled dílů — Podivuhodné prázdniny rodiny Smolíkovy — Česká televize [online]. Česká televize, [cit. 2015-12-26]. Dostupné online.  
 5. Smolaři Smolíkovi a návrat, který se nekonal, 24. 7. 2011, ceskatelevize.cz