Roboti (animovaný film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Roboti
Původní názevRobots
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka91 minut
ŽánrAnimovaný / Komedie / Sci-Fi / Fantasy
ScénářRon Mita
Jim McClain
David Lindsay-Abaire
Lowell Ganz
Babaloo Mandel
RežieChris Wedge
Carlos Saldanha
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleEwan McGregor
Robin Williams
Greg Kinnear
Halle Berryová
Harland Williams
Mel Brooks
Amanda Bynes
Drew Carey
ProdukceWilliam Joyce
John C Donkin
Jerry Davis
HudbaJohn Powell
StřihJohn Carnochan
Výroba a distribuce
PremiéraSpojené státy americké 11. března 2005
Česko 17. března 2005
Produkční společnostiBlue Sky Studios
20th Century Animation
Distribuce20th Century Fox
Rozpočet75 mil. USD[1]
Tržby260 718 330 USD[1]
Roboti na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Roboti (orig. Robots) je americký počítačově animovaný film z roku 2005. Příběh filmu vytvořili autoři knih pro děti Chris Wedge a William Joyce.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Robotický umývač nádobí Herb Copperbottom a jeho manželka Lydia si po 12 hodinách práce zkonstruují syna jménem Rodney. Z Rodneyho se stane mladý vynálezce, který sní o tom, že udělá svět lepším. Jeho idolem se stane Bigweld, známý vynálezce a majitel Bigweld Industries. V pubertě Rodney vynalezne stroj "Wonderbot", který má pomáhat jeho otci v práci při mytí nádobí. Wonderbot ale začne nádobí rozbíjet, když ho znervózní Herbův šéf. Rodney je proto propuštěn, a tak se rozhodne vzít svůj vynález do Robot City k Bigweldovi, kde by měl získat práci a finančně tak pomoci rodině. Před cestou je povzbuzen otcem, který mu prozradí, že vždycky litoval toho, že se nestal muzikantem.

Po příjezdu do Robot City Rodney potká Fendera, který se snaží z turistů vymámit peníze za fotky a mapy s obydlími hvězd. Rodney nakonec dorazí k sídlu Robot Industries. Tam se dozví, že vedení společnosti převzal Phineas T. Ratchet a ten má v úmyslu přerušit výrobu náhradních dílů pro roboty. Ratchet věří, že společnost dokáže vydělat více, když bude místo náhradních dílů pro staré roboty prodávat drahé upgradey. Když nějaký robot protestuje, je poslán na vrakoviště, kde je pod vedením Ratchetovy matky madam Gasket zlikvidován. Rodney najde s pomocí Fendera místo, kde může přespat. Tím je penzion tety Fanny, kde Rodney potká další roboty. Rodney potom začne spravovat staré roboty sám. Gasket přikáže Ratchetovi, aby Rodneyho zastavil a Bigwelda zabil.

Rodney zjistí, že Herb je nemocný a nemá přístup k náhradním dílům. Rodney se rozhodne, že zkusí kontaktovat Bigwelda osobně a přemluví ho, aby začal znovu vyrábět náhradní díly. Wonderbot mu připomene, že se ten večer koná pravidelný Bigweldův ples. Rodney a Fender se tam v přestrojení vydají, ale pouze se tam od Ratcheta dozví, že Bigweld nemohl přijít. Rodney se snaží promluvit s Ratchetem, ale je vyprovozen ochrankou. Zachrání ho Cappy, krásná členka vedení Bigweld Industries, která nesouhlasí s Ratchetovými plány. Ta spolu s Rodneym, Fenderem a jeho novou přítelkyní Lorettou Geargrinderovou z plesu uteče.

Fender jde s Lorettou domů, ale cestou je unesen a odvezen na vrakoviště. Při útěku ztratí svou dolní polovinu. Utéct se mu podaří jen díky tomu, že získá nové ženské nohy. Rodney a Cappy mezitím letí k Bigweldovi domů. Když tam Rodney neúmyslně zboří domino, Bigweld se objeví. Rodney se snaží Bigwelda přesvědčit, aby se vrátil do vedení své společnosti, kde by zařídil, aby se znovu vyráběly náhradní díly, ale Bigweld to odmítá. Rodney pak zavolá svým rodičům a oznámí jím, že se hodlá vzdát svého snu, že se stane vynálezcem a hodlá se vrátit domů do Rivet Town, ale jeho otec ho znovu povzbudí, aby své sny nevzdával. Rodney přesvědčí další roboty, aby bojovali proti Ratchetovi. Fender řekne, že Ratchet postavil speciální roboty, kteří mají shromáždit a zničit staré roboty. Když si Bigweld uvědomí, co znamená pro Rodneyho, rozhodne se skupině pomoci.

Skupina robotů dorazí do Bigweld Industries, kde Bigweld propustí Ratcheta. Ratchet ale Bigwelda porazí. Ten je po příjezdu na vrakoviště opraven, ale vzápětí je zajat. Následuje bitva mezi Ratchetovými zaměstnanci a roboty opravenými Rodneym. Během nastalého chaosu Rodney Bigwelda zachrání, Ratchetovi roboti jsou pak poraženi a Wonderbot zničí Gasket, když ji shodí do taviče. Ratchet ztratí své upgradey. Bigweld se potom vydá do Rivet Town, aby Rodneyho rodičům oznámil, že se Rodney stal jeho pravou rukou a možným nástupcem. Rodney umožní otci, aby se mu splnil jeho sen, když mu dá trumpetu. Herb na ni začne hrát a všichni začnou tančit na Get Up Offa That Thing od Jamese Browna.

Dabing[editovat | editovat zdroj]

Ewan McGregor Rodney Copperbottom
Robin Williams Fender
Greg Kinnear Phineas T. Ratchet
Halle Berryová Cappy
Harland Williams Lug
Mel Brooks Bigweld
Amanda Bynes Piper Pinwheeler
Drew Carey Crank Casey
Jim Broadbent madam Gasket
Jennifer Coolidge teta Fanny
Dianne Wiest Lydia Copperbottomová
Stanley Tucci Herb Copperbottom
Natasha Lyonne Loretta Geargrinderová

Ohlas[editovat | editovat zdroj]

Film sklidil převážně příznivé reakce u kritiky. Server Rotten Tomatoes uvádí na základě 177 recenzí, že 64% z nich je pozitivních.[2] Server Metacritic dává Robotům na základě 33 recenzí skóre 64 ze 100.[3] Uživatelé ČSFD hodnotí film průměrně 65%.[4]

Během prvního víkendu po uvedení utržil film ve Spojených státech a Kanadě 36 milionů dolarů, s nimiž se během tohoto víkendu stal nejúspěšnějším filmem.[5] Celosvětové tržby filmu činily více než 260 milionů dolarů.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Robots (film) na anglické Wikipedii.

  1. a b c Robots (2005). Box Office Mojo. Ověřeno k 2008-02-21.
  2. Robots (2005) Rotten Tomateos. Ověřeno k 2011-02-14.
  3. Robots Metacritic. Ověřeno k 2011-02-14.
  4. Roboti v Česko-Slovenské filmové databázi
  5. Robots (2005) - Weekend Box Office Results. Box Office Mojo. Ověřeno k 2008-02-21.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]