Robert Lee Stewart

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Robert Lee Stewart
Stewart-rl.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnostUSA Spojené státy
Datum narození13. srpna 1942
Místo narozeníWashington, D.C., USA
Předchozí
zaměstnání
zkušební pilot
HodnostBrigádní generál
Čas ve vesmíru12d 00h 49m
Kosmonaut od1978
MiseSTS-41-B, STS-51-J
Znaky misíSts-41-b-patch.pngSts-51-j-patch.png
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Lee Stewart (* 13. srpna 1942 ve Washingtnonu DC) je americký vojenský letec a kosmonaut z raketoplánů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole absolvoval studium univerzity v Jižní Mississippi (The University of Southern Mississippi), kde se stal v roce 1964 inženýrem matematiky. Mistrem kosmických věd se stal na texaské univerzitě v Arlingtonu (University of Texas at Arlington) roku 1971. Pak létal jako zkušební pilot na základně Edwards, odkud byl vybrán roku 1978 do oddílu kosmonautů NASA jako astronaut specialista. V té době byl majorem, ženatý, se dvěma dětmi.[1].

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Jeho první let se uskutečnil s raketoplánem Challenger při misi STS-41-B v roce 1984, což byl desátý let raketoplánů USA. Na palubě s ním byli Vance Brand , Robert Gibson, Bruce McCandless, Ronald McNair, letělo jich pět. Obě družice – Westar a Palapa 2 jimi vypuštěné se na stanovené oběžné dráhy nedostaly a tak let nepatřil k úspěšným.

Rok poté letěl znovu. Byl to let financovaný armádou, ryze vojenský. Start z Floridy na mysu Canaveral, i přistání bylo stejné jako let předchozí na domovské základně Edwards v Kalifornii. Obojí bylo v tajnosti, na palubě raketoplánu Atlantis byl plukovník Karol Bobko, pplk. David Hilmers, plk. Robert Stewart a major William Pailes. Během čtyř dnů na orbitě vypustili dvě identické špionážní družice USAF typu DSSS – 3 (také označovány jako USA 11, USA 12).

Těmito lety se stal 135 kosmonautem Země, na orbitě strávil 12 dní.

Po letech[editovat | editovat zdroj]

V roce 1993 již v hodnosti brigádního generála nastoupil u společnosti Nichols Research Corp., Colorado Springs do jejího vedení.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti-kandidáti vybraní v USA v roce 1978, s. 461. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]