Robert Hunter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Robert Hunter
Robert Hunter
Robert Hunter
Základní informace
Rodné jméno Robert Burns
Narození 23. června 1941
San Luis Obispo, Kalifornie, USA
Úmrtí 23. září 2019 (ve věku 78 let)
San Rafael, Kalifornie, USA
Příčina úmrtí chirurgické komplikace
Žánry folk rock, bluegrass, country rock, rock and roll, psychedelický rock, blues-rock
Povolání hudebník, zpěvák-skladatel, básník, překladatel
Nástroje kytara, harmonika, mandolína, kontrabas, trubka, zpěv
Aktivní roky 1962–present
Vydavatelé Felix, Dark Star, Round
Příbuzná témata Grateful Dead
Ocenění Americana Lifetime Achievement Award for Songwriting (2013)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert C. Hunter (* jako Robert Burns 23. června 1941, San Luis Obispo, Kalifornie, USA23. září 2019, San Rafael[1][2]) byl americký básník, zpěvák, hudební skladatel, překladatel a kytarista, nejvíce známý jako člen rockové skupiny Grateful Dead.

Hunter se narodil poblíž San Luis Obispo v Kalifornii a ve svém dětství strávil nějaký čas v pěstounských domovech, protože jeho otec opustil rodinu a uchýlil se ke čtení a psaní. Rok navštěvoval univerzitu v Connecticutu a poté se vrátil do Palo Alto, kde se spřátelil s Jerrym Garcíou. Garcia a Hunter zahájili spolupráci, která trvala po zbytek Garcíaova života.

García a další vytvořili Grateful Dead v roce 1965 a po nějaké době začali pracovat s texty, které Hunter napsal. García ho pozval, aby se připojil ke skupině jako textař, a Hunter významně přispěl k mnoha jejich albům, počínaje Aoxomoxoa v roce 1969. V průběhu let Hunter psal texty do řady podpisovaných souborů skupiny, včetně Dark Star, Ripple, Truckin, China Cat Sunflower a Terrapin Station. Hunter byl uveden do Rock and Roll síně slávy s Grateful Dead v roce 1994, a je jediný non-performer, který byl uveden jako člen skupiny. Po jeho smrti ho časopis Rolling Stone označil za „jednoho z nejambicióznějších a nejoslňujícíjejších lyricistů rocku“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Robert HUnter na anglické Wikipedii.

  1. BROWNE, David. Robert Hunter, Grateful Dead Collaborator and Lyricist, Dead at 78 [online]. September 24, 2019 [cit. 2019-09-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Robert Hunter, Grateful Dead Lyricist, Dies at 78. The New York Times. September 24, 2019. Dostupné online [cit. September 23, 2019]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]