Robert ďábel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Robert ďábel
Robert le diable
Robert le Diable (Meyerbeer) 1831.jpg
Základní informace
Žánr grand opéra
Hudba Giacomo Meyerbeer
Libreto Eugène Scribe a Casimir Delavigne
Počet dějství 5
Originální jazyk francouzština
Premiéra 21. listopadu 1831, Paříž, Opéra

Robert ďábel (v originále Robert le diable) je název opery Giacoma Meyerbeera z roku 1831. Autory libreta jsou Eugène Scribe a Casimir Delavigne.

Toto je dílo je prvním velkým Meyerbeerovým úspěchem. Jedná se o typického zástupce směru nazývaného velká opera, která je charakteristická mohutnou výpravou, velkými sborovými scénami, často tak trochu na úkor hudební a dramatické kvality.

Toto dílo bylo ve své době nesmírně úspěšné,ale na konci 19. století částečně kvůli své nadměrné délce,částečně kvůli sílící antisemitské nenávisti dílo na dlouhou dobu zapadlo,v poslední době se však začíná na podia vracet.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Robert, normanský kníže (tenor)
  • Bertram, jeho přítel (bas)
  • Isabella, sicislká šlechtična (soprán)
  • Raimbaud (tenor)
  • Alice (soprán)

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Robert ďábel je velká opera o pěti dějstvích. Její děj se odehrává ve 12. století na Sicílii.

První dějství[editovat | editovat zdroj]

Během turnaje konaného ve vojenském táboře na Sicílii popouzí knížete Roberta jeden z poutníků - Raimbaud, který zpívá píseň o vládci Normandie Robertovi, synovi ďábla. Robert odhaluje svou totožnost knížete Normandie a odsuzuje Raimbauda jako svého poddaného k smrti.

Od tohoto úmyslu odradí Roberta Raimbaudova nevěsta Alice, ve které Robert poznává kamarádku z dětství. Ta přináší Robertovi testament jeho matky, která však nařídila, že si jej smí Robert přečíst, až bude prost všech hříchů. Robert celkem rozumně usoudí, že to zatím není a nechává si dopis u Alice.

Robert je zamilován do sicilské kněžny Isabelly, která jej však odmítá pro jeho žárlivost. Alice se nabízí, že Isabelle odnese Robertův dopis a usmíři ji s ním. To se nelíbí Bertramovi, který by tak ztratil svůj vliv na Roberta. Navrhne proto Robertovi hru, ve které Robert vše prohrává a stává se tak závislým na Bertramovi.

Druhé dějství[editovat | editovat zdroj]

Isabella marně čeká na jakoukoliv zprávu od Roberta. Domnívá se, že na ní zapomněl a proto se zasnoubí s princem z Granady. Do toho přichází Alice s dopisem. Isabella posílá po Alici vzkaz, aby Robert přijel na turnaj konaný u příležitosti zásnub a utkal se o ni s jejím snoubencem. Intrikami Bertrama však Robert tento turnaj nestihne.

Třetí dějství[editovat | editovat zdroj]

Betram se setkává s Raimbaudem, který čeká na Alici a příslibem bohatství jej donutí, aby se jí vzdal. Alice je později svědkem rozhovoru Bertrama s démony, ze kterého se dozví, že Bertram musí získat pro peklo Roberta, jinak bude sám zničen.

Bertram přemluví Roberta ke svatokrádeži - pokud vezme z hrobu svaté Rosálie růžovou ratolest, podaří se mu prý získat Isabellu. Robert se zachová podle této rady a ratolest opravdu utrhne.

Čtvrté dějství[editovat | editovat zdroj]

Robert pomocí ratolesti uspí stráže a chystá se unést Isabellu. Isabella se probouzí a dochází jí, že Robert je pod nadvládou zlých sil. Snaží se jej zadržet nejprve prosbami a modlitbami, později s pomocí dvořanů a vojáků. Robert však s Bertramovou pomocí uniká.

Páté dějství[editovat | editovat zdroj]

Bertram odvádí Roberta před pronásledovateli do chrámu o slibuje mu Isabellu, pokud se upíše ďáblu. Zároveň se prohlašuje za Robertova otce. Do toho vstupuje Alice a čte z dopisu Robertovy matky - je to varování před Bertramem a jeho spojením s pekelnými silami. Robert se konečně vymaňuje z moci Bertrama, který se díky tomu propadá do pekla.

Jednání končí dvojí svatbou - Roberta s Isabellou a Raimbauda s Alicí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]