Rio Grande do Sul

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox region Rio Grande do Sul je nejjižnějším brazilským státem. Hlavním a největším městem státu je Porto Alegre. V okolí měst Bento Gonçalves a Caxias do Sul se nachází největší vinice v zemi.


Ekonomika

Rio Grande do Sul je jedním z nejvíce prosperujících brazilských států. Hlavními vývozními artikly jsou boty, tabák, automobily, obilí, kůže, hovězí maso a chemikálie. Rio Grande do Sul tvoří 10 % brazilského HDP, ačkoliv zde žije pouze 6 % brazilské populace.

Separatismus

V Rio Grande do Sul existuje tradičně silné hnutí za nezávislost. Důvody jsou jak ekonomické (stát odvádí do federální pokladny více příjmů, než dostává), tak etnické - obyvatelstvo je zde na rozdíl od zbytku Brazílie převážně bílé, potomci italských, portugalských a německých přistěhovalců. Už v letech 1836-1845 zde byla vyhlášena na protest proti porušování ústavy brazilským císařem republika Piratini s prezidentem Bentem Goncalvesem da Silvou, která vedla proti centrální vládě tzv. válku otrhanců. Vlajka Piratini měla tři šikmé pruhy: zelený, červený a žlutý. I po potlačení povstání existovaly vždy silné snahy o co největší nezávislost na ústřední moci, od roku 1992 existuje Hnutí za nezávislou republiku Pampas, která by zahrnovala Rio Grande do Sul, Santa Catarinu a Paraná.[1]

Odkazy

Reference

  1. Brazil [online]. [cit. 2008-03-14]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Šablona:Pahýl - Brazílie

Šablona:Link GA