Rinchenia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Rinchenia
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce hlavy druhu Rinchenia mongoliensis
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Infrařád: Oviraptorosauria
Čeleď: Oviraptoridae
Rod: Rinchenia
Binomické jméno
Rinchenia mongoliensis
Barsbold, 1986 vide Osmólska et al., 2004
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rinchenia (na počest mongolského paleontologa Rinchena Barsbolda) byl rodem přibližně 1,5 m dlouhého teropodního dinosaura, zástupce čeledi Oviraptoridae. Žil v období svrchní křídy na území dnešní centrální Asie (Mongolsko). Je známý z pozůstatků jednoho druhu R. mongoliensis, a to na základě jediného exempláře (GI 100/32A). Tento rod byl velmi blízce příbuzný známějšímu rodu Oviraptor, pod který byl dříve jako O. mongoliensis dokonce i řazen. Některé odlišnosti na lebce a celkově méně robustní kostra však vypovídají o tom, že šlo o dva samostatné rody. Rinchenia měla také podstatně výraznější "hřeben" na lebce.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Barsbold, R. (1986). "Raubdinosaurier Oviraptoren" [in Russian]. In: O.I. Vorob’eva (ed.), Gerpetologičeskie issledovaniâ v Mongol’skoj Narod−noj Respublike, 210–223. Institut èvolûcionnoj morfologii i èkologii životnyh im. A.N. Severcova, Akademiâ nauk SSSR, Moscow.
  • Barsbold, R. (1997). "Oviraptorosauria." In: P.J. Currie and K. Padian (eds.), Encyclopedia of Dinosaurs, 505–509. Academic Press, San Diego.
  • Osmólska, H., Currie, P. J., and Barsbold, R. (2004). "Oviraptorosauria." In: Weishampel, D.B., Dodson, P., and Osmólska, H. (eds.), The Dinosauria, Second Edition. California University Press, 165-183.